Vidék

Elkezdődött az árpa aratása

2013.07.04 - 07:25

A meleg, nyári idő meghozta az aratási szezont, Szatmár megye számos településén feldübörögtek a kombájnok.

Ezekben a napokban az árpa aratása van folyamatban, legtöbb helyen jó termésre számítanak azok, akik kalászosok termesztésével foglalkoznak, de attól tartanak, hogy nem lesz megfelelő ára az árpának és a búzának. Talán ez az oka annak, hogy nagyon sok földműves megpróbálja használatba adni vagy eladni a szántóföldet, mert sokkal többe kerül annak a megművelése, mint amennyi a termény eladásából származik.

Szerdán a Mezőpetri Mezőgazdasági Társulásnál voltunk jelen egy parcella árpa aratásánál, ahol Mózer Ferenc, a társulás elnöke tájékoztatott az idei termésről. Mezőpetrinek kétezernyolcszáz hektár mezőgazdasági területe van, ebből kétezerkétszáz hektárt a Mezőpetri Mezőgazdasági Társulás művel meg úgy, hogy ezzel százhatvan embernek ad munkát. Ebben az évben a társulás száznyolcvan hektáron termeszt árpát, ami kevesebb, mint amennyit a korábbi években termesztettek. Erre a mennyiségre szükség van ahhoz, hogy az ezerkétszáz szarvasmarha számára biztosított legyen a vegyes takarmányhoz szükséges árpamennyiség.

 

Terméshozam

 

Mózer Ferenc szerint az idei árpatermésnek sokat ártott a hosszan tartó és nagy mennyiségű tavaszi eső. Hiányzott viszont a napsütés, emiatt a szemek nem fejlődtek ki eléggé. Emiatt az idén átlagosan hektáronként ötezer kilogrammos terméshozamra számítanak, ez jobb a tavalyi négyezer kilogrammos terméshozamnál, de nem éri el azt a hatezer kilogrammos terméshozamot, ami a mezőpetri szántóföldeken szokásos átlagtermést jelentette évtizedeken át. Mivel a takarmány nagy részét legtöbben külföldről hozzák be, függetlenül attól, hogy Romániában milyen a termés, a terményárak évek óta stagnálnak, ami oda vezet, hogy csak annyi árpát érdemes termeszteni, amit a termelő feletet állataival. Az árpaföldön elhaladó kombájn lassan halad, mert az eső, amit több helyen jég is követett, letörte a szálakat, ezért azokat nehezen szedi fel a kombájn. Az árpaszemeket raktárba szállítják, a szalmát bebálázzák, és úgy szállítják a farmra. A learatott területeket azonnal felszántják, és elkezdik az utóvetést, ami legtöbb esetben olyan takarmánynövény, ami őszig még beérik, és nem árt neki, ha mellette kikelnek az elhullt árpaszemek.