Kezdetét vette az új vadászidény, szarvasra és őzre már lehet vadászni, hétfőtől fácánra, november 1-jétől pedig nyúlra is lőhetnek a vadászok. Idén 41-gyel nőtt a vadászegyesületi tagok száma.
A Szatmár megyei horgász- és vadászterületeket 2017 szeptembere óta a Daniel Dragoş által vezetett Szatmár Megyei Vadász- és Sporthorgász-egyesület (AJVPS) felügyeli. Az egyesület igazgatója szerkesztőségünk kérdéseire válaszolva az egyesületi munkáról, a horgászok és vadászok számára fontos tudnivalókról és a vadászidényről nyilatkozott.
Daniel Dragoş elmondta, hogy fontosnak tartja a Szatmár Megyei Vadász- és Sporthorgász-egyesület tagjai számának a növelését, hiszen fontos az utánpótlás, de ugyanilyen fontossággal bír, hogy minden faj egyedszáma is növekedjen az egyesülethez tartozó valamennyi övezetben.
Az idei év végéhez közeledve kijelenthető, hogy némileg sikerült is teljesíteni ezeket a feladatokat, ebben a pillanatban nagyjából 600 vadász és több mint 2000 horgász tagja az egyesületnek, bár a megye területére, illetve hal- és vadállományára vonatkoztatva még mindig jóval a törvényes limit alatt vagyunk. Ugyanakkor az előző évekhez képest így is a tagok számának növekedéséről beszélhetünk, főként a horgászok esetében, de idén a vadászok száma is nőtt 41-gyel.
Tavaly, amikor licitet tartott a központi vízügyi és halászati hatóság, Szatmár megyében messze a legmagasabb pontszámmal ez az egyesület volt a befutó, így 10 évre elnyerte a síkvizek adminisztrálását, azóta pedig igyekezett még elérhetőbbé tenni a horgászhelyeket a helybéliek számára.
Az igazgató szerint idén több partszakaszon végeztek tisztogatásokat, és igyekeztek horgászhelyeket kialakítani, aminek köszönhetően nőtt is az engedélyt kiváltók száma.
Az éves horgászengedélyek idén a felnőttek számára 120 lejbe kerültek, míg a diákok és a nyugdíjasok 60 lejért horgászhattak ebben az esztendőben. Az egyesületi horgászengedély birtokában a horgászok a megye síkvizeinek csaknem 90%-án horgászhatnak, többek között a Szamoson, Krasznán és Túron, valamint ezek mellékfolyóin is.
Amit viszont problémaként említ továbbra is az igazgató: sokan még mindig nem értik meg, hogy tilos a hidak 500 méteres körzetében történő horgászat, ugyanis a halak vermelő helyei közelében továbbra is központilag tiltott ez a tevékenység. „Ezt nem az egyesület találta ki, magasabb szinten döntöttek így, ezért ha bárkit is megbüntetnek a csendőrség vagy az ANPA munkatársai, nem emelhet szót” — magyarázta Dragoş.
Nőtt a vadászok száma
A kezdődő vadászidénnyel kapcsolatosan az egyesület vezetője elmondta, hogy szarvasra és őzre már most is lehet vadászni, de fácánra csak október 1-jétől, míg nyúlra november 1-jétől lehet majd lőni.
Az egyesület 23 övezetet felügyel nagyjából 200 ezer négyzetkilométernyi területen, viszont a horgászengedélyekkel szemben itt jóval magasabb tarifákról beszélhetünk, sőt, az engedély megszerzése sem olyan egyszerű.
A horgászengedéllyel szemben, amihez két fotó és egy személyiigazolvány-másolat szükséges, a vadászengedély kiállításához szükség van fegyvertartási engedélyre és a vadászvizsga sikeres teljesítésére is. Az engedélyek megszerzésére kiírt vizsgát minden évben megrendezi az egyesület, idén éppen szeptember 22-én tartották meg, s a vizsgát követően 41 új vadásszal bővült az egyesületi tagok száma.
Az igazgató elmondta, hogy örömére szolgál, hogy az új tagok többsége fiatal vagy legalább középkorú, de mindenképp jó kvalitású emberek, így lesz megfelelő utánpótlásuk a kiöregedő vadászoknak.
Bajnai Botond