Túrterebeshegy vulkanikus talaja és domborzata miatt kiválóan megfelel a vörös borszőlő termesztésének, a borszakértők szerint Szatmár megyében itt készülnek a legjobb vörösborok. Elkezdődött a szüret, hamarosan kiderül, milyenek lesznek az idei borok.
Borszakértők szerint Szatmár megyében Túrterebesen a legmegfelelőbbek a talaj- és időjárásviszonyok az olyan vörös szőlőfajták termesztésére, amelyekből minőségi borokat lehet készíteni. Az idei nyár egyesek szerint kiváló feltételeket biztosított a szőlőtermesztők számára, mások úgy vélik, hogy a hosszan tartó forróság kisebb-nagyobb károkat okozott. A korai szőlőfajták szedése már elkezdődött, az elkövetkező két-három hét során minden szőlőfajta szüretelése beindul.
Reizer György túrterebesi szőlőtermesztő és borkészítő is felkészült a szüretre. 2005-től foglalkozik szőlőtermesztéssel. Akkor sógornőjétől vásárolt meg ötven árnyi területet a családi birtokból. Tudni kell, hogy Túrterebeshegyen nincsenek nagy parcellák, csak a felmenőktől örökölt, utódok közt elosztott néhány áras parcellák. Az ötven ár betelepítése után jöttek a pályázati lehetőségek, ezt kihasználva kezdtek belekóstolni a modern szőlőtermesztésbe és borkészítésbe. Ez nagyon idegennek tűnt a túrterebesiek számára. Ahhoz, hogy Reizerék pályázni tudjanak, újabb területekre volt szükségük. Nagyszüleinek és felesége nagyszüleinek egykori birtokaiból visszakaptak egy hektárt, ehhez még vásároltak negyven árt. A következő pályázati kiíráskor ugyancsak a családi birtokból visszaigényeltek két hektár húsz árt és vásároltak hatvan árt, így lett összesen öt hektár szőlőjük.
Hagyományok
— Túrterebesen régen minden háznál volt egy kis szőlős, de a kollektivizálás idején azt elvették, adtak egy keveset más helyen, de azt nem volt érdemes fejleszteni, hiszen nem lehetett tudni, mikor veszik el, vagy cserélik más helyen való szőlősre — meséli Reizer György. — Nagyapámat és apámat a kollektivizálás idején elvitték hat hónapra Szamosújvárra, távollétük alatt elvehessék a földjeiket. Most ezt úgy kárpótolja az állam, hogy ad egy birtoklevelet, amit nem lehet betenni az iratcsomóba pályázatkészítéskor, aki pályázatot készít, annak telekkönyvezett földje vagy bérleti szerződése kell hogy legyen, a földbejegyzés pedig olyan sokba kerül, hogy nem ér annyit a föld. Az öt hektár szőlőt a család telepítette, a család dolgozza meg. Vásároltunk egy kis traktort a szállításhoz és a nehezebb munkálatok végzéséhez. Ahhoz, hogy jól menjenek a dolgok, meg kellett tanulni a modern szőlőtermesztés és borkészítés módszereit. Túrterebeshegyen amiatt terem minőségi borszőlő, mert a termőtalaj vulkanikus kőzeten helyezkedik el, aminek az az előnye, hogy nappal felmelegszik, éjjel pedig kibocsátja a meleget, a meredek szőlőhegyeken pedig egész nap éri a nap a szőlőtőkéket.
— Igyekeztünk úgy telepíteni a szőlőt, hogy egyenlő arányban legyen fehér és vörös szőlő — folytatta beszámolóját Reizer György. — Fehér szőlőből van sauvignon blanc, rajnai rizling és tramini, vörösből pedig merlot, cabernet és pinot noir. Ezek nem bő termésű szőlőfajták, de jó borok készíthetők belőlük. Minden szőlőfajtát külön szüretelünk, külön préselünk, a pincében majd történnek házasítások, de az már a borászat. Kezdetben mind a három fiú besegített, mivel a szőlészet és borászat nem egygenerációs foglalkozás, megkérdeztem, ki az, aki tovább szeretné vinni ezt a hagyományt. A legkisebb fiam, Gergő érzi úgy, számára ez a tevékenység nemcsak megélhetési forma, hanem hobbi is lehet. Minden nap kimegyünk a szőlőbe, Gergő pedig gyakran eljár a piacra is.
Szüret
A pince még a szülők idejében készült, de abban az időben nem volt kihasználva. Tíz éve nevezhető borpincének, hiszen évről évre egyre több bor kerül bele. „Véleményem szerint a bor apja a szőlőtőke, az anyja a tisztaság — állítja Reizer. — Ezért mondom én, hogy a pince inkább tiszta legyen, mint penészes. A szüret már nem úgy zajlik, mint régen, amikor az egy napig tartott, és bárányt vágtak. Ma már két-három hétig is eltart. A fehér szőlőt azonnal préselik, a vörös a héján erjed, kivéve a rozét, amit szintén a szüret után préselnek. Nagyon fontos az, hogy a reggeli órákban szedjék a szőlőt, amíg az nincs felmelegedve, mert az erjedés 16–18 fokon történik. A pincében el vannak készítve a hordók az új bornak, az inox tartályokban pedig az óborok vannak tárolva. Amikor összekoccan a pohár, felszáll a megérlelt bor illata, a pohár szélén megjelenik a sorja, ami minőségre vall.”
Elek György