Szatmárnémeti

Elkezdődött a medvehagyma-szezon, ne keverjük össze a gyöngyvirággal

A medvehagyma a kora tavaszi időszak egyik jellegzetes növénye (Fotó: AFP/Stefan Sauer)
2022.03.21 - 20:00
A medvehagyma a kora tavaszi erdő egyik jellegzetes növénye. A jótékony hatású, ízletes növény gyűjtési szezonja március végére, április elejére esik. Szedéskor, vásárláskor legyünk óvatosak, nehogy összekeverjük a mérgező gyöngyviráglevéllel!

Nem árt a körültekintés medvehagyma-fogyasztáskor, a tavaszi finomság levele ugyanis nagyon hasonlít a súlyosan mérgező gyöngyvirágéhoz, ugyanakkor a felelőtlen gyűjtés a növény kipusztulásához vezethet erdeinkben. Szatmárnémeti piacain az elmúlt években minden tavasszal többen kínáltak medvehagymát, azonban kevesen tudják, hogy erre csak a speciális engedéllyel rendelkezők jogosultak. A hozzá nem értők összekeverhetik a leveleket a gyöngyvirágéval, melyhez nagyon hasonlít. A két növény ráadásul azonos élőhelyeken található meg, és mindkettő már kora tavasszal megjelenik. A medvehagymát és a gyöngyvirágot egyébként az különbözteti meg, hogy míg a gyöngyvirág levélzete, szára szagtalan, vagyis nincs jellegzetes illata, addig a medvehagyma levele átható fokhagymás illatot áraszt. Ha bizonytalanok vagyunk, ujjaink között morzsoljunk el egy darabka levelet, a dörzsölés hatására ugyanis a levélben található illatok felerősödnek. A medvehagymánál egyértelmű és nagyon erős a fokhagymára emlékeztető szag.
Évről évre gondot jelentenek ugyanakkor Szatmár megyében a felelőtlen gyűjtők is, akik a föld alatti részeivel együtt tépik ki a medvehagymát, ami a telepek eltűnéséhez vezet. Piaci vásárláskor ezért ajánlatos elkérni az árus engedélyét. Olyan növényt pedig, melyet a föld alatti hagymájával együtt árulnak, természetvédelmi szempontból nem ajánlatos vásárolni. 

Egészséges csemege

A medvehagyma friss, finom íze mellett sokféle jótékony élettani hatással bír, fogyasztása kedvezően hat többek között a vérkeringésre és az emésztő szervrendszerre, éppen ezért a gyűjtése sokak kedvelt tavaszi elfoglaltsága. A népi orvoslás a medvehagymát termesztett társához hasonlóan felső légúti megbetegedések megelőzésére és a kialakult hurut súlyosságának csökkentésére, továbbá bélfertőtlenítő, emésztést javító tulajdonsága miatt egyes emésztési panaszok kezelésére alkalmazza.
A medvehagymát helytelenül vadfokhagymának is nevezik. A medvehagyma azonban nem a fokhagyma vad változata, bármennyire is így szokták emlegetni. A medvehagyma Allium ursinum, a fokhagyma pedig Allium sativum, tehát két különböző fajról van szó, melyek jellegzetes illatuktól eltekintve nem is hasonlítanak egymásra.

Bumbuluţ Krisztina