Vidék

Elkezdődött a hadadi néptánctábor

2016.08.09 - 11:05

Hadadon huszadik alkalommal rendezik meg ezen a héten a néptánc- és kézműves tábort, melynek ebben az évben kilencven résztvevője lesz. Mint minden évben, tűzijátékkal ér majd véget.

Tegnap délelőtt folyamatosan érkeztek a huszadik alkalommal megrendezésre kerülő hadadi néptánc- és kézműves tábor lakói. Jöttek kicsik, felnőttek, köztük olyanok, akik már több alkalommal vettek részt a táborban, de úgy érezték, érdemes visszatérni, mert nem telnek el hiába az itt töltött napok, mindig lehet újat tanulni és mindig lehet kellemes élményekben részesülni.

Krupa Anna, a MADISZ hadadi szervezetének vezetője, a tábor irányítója a tegnapi megnyitón elmondta, hogy ez a jubileum arra enged következtetni, hogy a népzenére, a népdalra, a néptáncra igény volt a múltban, igény van most is és remélhetőleg igény lesz a jövőben is. Bizonyíték erre, hogy az idei tábornak kilencven résztvevője van, akik Avasújvárosból, Sárközújlakról, Szilágyszérből, Zilahról, Hadadnádasdról és Szatmárnémetiből érkeztek. Szatmárnémetiből eljött az a hat pár, akik a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpontban gyakorolnak, az intézmény vásárolt számukra néptáncruhát, ők lesznek a megye néptáncosai, akik első alkalommal augusztus 21-én mutatkoznak be a Bükkaljai Fesztiválon. A tábor célja, hogy a nyolc és tizennégy év közötti fiatalok megismerjék és elsajátítsák a szatmári néptáncokat, a szatmári népdalokat és a szatmári népzenét. Ebben segíti a résztvevőket Benedek Árpád táncpedagógus és Timéry Eszter néptáncoktató, akik Nagyváradról érkeztek. A talpalávalót a nagyváradi Csillagocska zenekar húzza egy héten át. Az éneklés, a népdalok világa egy csodálatos világ, és legyen szomorú vagy vidám, a népdal nem veszít értékéből. A tábor lakói mindennap részesülnek népdaloktatásban is, a népdalokat Timéry Eszter válogatta és segít azok megtanulásában. A táborban szabadidős tevékenységként a népi mesterségekből kapnak ízelítőt a résztvevők ismert népi mesterek közreműködésével. Lesz kosárfonás, nemezelés, gyöngyfűzés, bőrözés, mézessüti-készítés, virágtartó csomózás stb.

A tábor támogatója a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont, a megnyitón jelen volt László Róbert, az intézmény igazgatója és Nagy Orbán aligazgató. Nagy Orbán elmondta, hogy ő maga tizenhat éve volt először a hadadi néptánctáborban, akkor még sokkal egyszerűbb körülmények között. Már akkor is jó volt a hangulat és mindmáig mint kellemes élmények jutnak eszébe azok a napok. Az ilyen helyek, mint ez a tábor is, jó lehetőséget nyújtanak új ismeretségek és barátságok kötésére, valamint a régebbiek felújítására. A magyar néptánc gyakorlása vagy csupán annak szeretete egy speciális közösség tagjává emeli az embert. Az effajta tudás teszi lehetővé, hogy az a táncos, aki igencsak jól ismeri a „tánc nyelvét”, képes legyen közvetlenül is kifejezni mondanivalóját. A legfontosabb dolog, amit egy táncosnak el kell sajátítani az nem más, mint a kifejezésmód megtalálása.

Nem húzták az időt a szervezők, azonnal elkezdődött az első táncóra, amelyen a vendégek is részt vettek és bekapcsolódtak a tánctanulásba. Nagyon sok fiatal számára ma már újdonságnak számít az élő muzsika, ami különös hangulatot tud teremteni. A foglalkozások mellett a résztvevők megismerhetik Hadad történelmi emlékhelyeit, a település múltját és jelenét.

 

Elek György