Hivatalosan tegnap kora délután startolt el az oltási kampány második szakasza, azaz regisztrálhatnak a vakcinát igénylők a hivatalos honlapon — a gyakorlati immunizáció, azaz az oltások tényleges beadása viszont leghamarabb hétfőn kezdődik. Szatmár megyében 12 településen alakítottak ki oltóközpontot, Szatmárnémeti mellett még hat vidéki helyszínen, s míg van, ahol már minden teljes egészében készen áll a gyakorlati rajtra (például Nagykárolyban), a legtöbb helyen az utolsó simításokat végzik — annál is inkább, mivel iskolákat, de még inkább kultúrotthonokat kellett átalakítaniuk s a célnak, pontosabban a szigorú előírásoknak megfelelően felszerelniük az önkormányzatoknak. Egyelőre saját költségvetésükből, de úgy tűnik, hogy az állam megtéríti majd kiadásaikat. „Az egészségügyi minisztérium be kell lássa, hogy nem lehet új kötelezettségeket előírni az önkormányzatoknak, ha nem rendelnek hozzá költségvetési forrásokat. Hétfőn visszaküldtem Vlad Voiculescu tárcavezetőnek az oltási pontok működésére vonatkozó tervezetét, és kértem, hogy biztosítsák az önkormányzatok számára az anyagi forrásokat; kedden a második tervezetet is visszaküldtem, míg végül a csütörtökön este megkapott harmadik variáció elfogadhatónak tűnt — ez 95%-ban rendezi a fejlesztési és közigazgatási minisztérium által felvetett problémákat, így aláírtuk, mellékelve ugyanakkor a további észrevételeinket is, és a pénteki kormányülésen lesz megtárgyalva. Az önkormányzatok oltóközpontokkal kapcsolatos kiadásai az állami költségvetésből (költségvetési törvény, EU-s források, egészségbiztosítási pénztár) lesznek biztosítva” — nyilatkozta péntek reggeli megkeresésünkkor Cseke Attila fejlesztési miniszter.
„Az oltóközpont egészségügyi személyzetét a családorvosi rendelő biztosítja, reánk a helyiség kialakítása és a szükséges eszközök beszerzése hárult. A kultúrházban belső átalakításokat végeztünk, spanyolfalakat állítottunk fel, hősugárzókat vásároltunk, no meg a speciális hűtőszekrényt az oltóanyagok tárolásához és omologált hőmérőt — talán ez volt a legdrágább mind közül, amit meg kellett vásárolni, s hétfőn érkezik meg. Kialakításilag az utolsó simításoknál tartunk, költségileg durván olyan 5000 lejnél, de meglátásom szerint a kiadásoknak még nincs végük” — mondja megkeresésünkre Fekete Bertalan szopori alpolgármester. A községközpontban a kultúrházba (Gării utca 3. szám) várják a bogdándi, hadadi, szokondi és természetesen azokat a szopori lakosokat, akik be akarják majd oltatni magukat. S hogy mennyien lesznek? „Véleményem szerint az emberekkel való beszélgetések nyomán a lakosság olyan 25–30%-a, akik már startból eldöntötték, a többiek még kivárnak — kicsit bizalmatlanok, ami valahol érthető is, és látni akarják, hogyan reagál a vakcinára a szomszédjuk, komájuk. Egyébként hosszú távon valószínűleg nem maradnak végleges megoldásként ezek az oltóközpontok, miután a lakosok zömét beoltják, nagy valószínűséggel átveszik a családorvosok, a családorvosi rendelők az immunizálódni akarókat” — teszi hozzá.
Borválaszúton nem a községközpontban, hanem Szelestyehután, szintén a kultúrházban jelölték ki az oltási központ helyét, ide várják a helybéli, valamint felsőberekszói, borválaszúti, remetemezői és szamosborhídi lakosokat. „Jól állunk, sikerült kialakítani a központot, és ellátni minden olyan felszereléssel, amit előírtak. Megtettünk mindent, amit kellett — nem mondom, hogy egyszerű volt, vagy nem kellett strapálnunk magunkat egy kicsit, de ez fontos dolog, az emberek egészségéről van szó, hát persze, hogy megtettünk mindent. Elégedettem mondhatom: nagyszerű körülményeket teremtettünk — csak menjenek az emberek, és oltassák be magukat! Hogy mekkora költséggel járt, annak pontosan még nem is számoltunk utána, durván olyan 10 000 lej fölött, és nagyon remélem, valamilyen úton-módon vissza is kapjuk az államtól, hiszen nem olyan nagyközség vagyunk mi, hogy ne lenne bőven helye a pénznek” — magyarázza Ioan Irimie polgármester, nem hallgatva el azt sem: a négy település 1700 fő fölötti lakosa közül sokan bizonytalanok még az oltatással kapcsolatban. „Várják az első fecskéket, az esetleges reakciókat. Felvilágosító kampányt tartottunk, beszélgettünk az emberekkel, persze győzködni, nógatni őket nem lehet és nem is szabad, de egymástól fognak bátorságot kapni, miután majd beindul az egész.”
Aranyosmeggyesen a Fő utcában lévő általános iskola sporttermében alakítottak ki oltópontot a helybéli, a sárközújlaki, az apai és a szatmárudvari lakosok számára, s mint Oláh Szabolcs alpolgármestertől megtudtuk, ők is az utolsó simításokat végzik, hogy hétfőre minden készen legyen. „Az egészségügyi személyzet biztosításával a közegészségügyi igazgatóság foglalkozik, de úgy tudom, azzal sincs semmi fennakadás. Mi a körülményeket teremtettük meg és az eszközöket szereztük be, s igaz ugyan, hogy még nem számoltuk pontosan össze, mennyit is költöttünk, de nem rettenetesen sokat, 2500–3000 lej körül talán. Amit lehetett, igyekezetünk helyben beszerezni — például a spanyolfalakat is egy helybéli cég készítette. Ami tőlünk függött, azt mindent megtettünk, és ahogy látom, pontosabban hallom az emberekkel való beszélgetésekből, a lakosság nagy része pozitívan áll az oltáshoz, nem félnek különösebben, és nem is keringenek mindenféle rémhírek a vakcinával kapcsolatosan.”
Hasonlóan fogalmaz a lakosok oltatási hajlandóságával kapcsolatban Adrian Farcău tasnádi polgármester is. „Különböző fórumokon, személyes beszélgetések során a lakosság 40%-a már jelezte, hogy el fog menni, beoltatja magát, s valószínűleg ahogy halad majd előre a kampány, még többen fognak csatlakozni” — mondja. A kisváros műszaki líceumában kialakított oltási központban nemcsak a tasnádiakat, de az érkávási, magyarcsaholyi, királydaróci, szilágypéri, tasnádszántói, szakaszi, sződemeteri és krasznaterebesi lakosokat is várják hétfőtől. „A központ kialakítása teljes egészében és maximálisan megtörtént, helyükön vannak a számítógépek, a nyomtató, a hűtőszekrény és minden, ami csak kell, körülbelül 7000 lejre rúgnak az önkormányzat ez irányú kiadásai. Péntek délután lesz még egy tárgyalásom az egészségügyi hulladékot elszállító céggel, és azzal részünkről minden feladatunkat befejeztük. Azt nem tudjuk, hogyan lesz megoldva az egészségügyi dolgozók biztosítása, mert az nem a mi dolgunk volt, hanem a közegészségügyé, s eddig még nem is közöltek velünk ezzel kapcsolatosan semmit, de gondolom, hétfőn reggelre-délelőttre már ez is rendeződve lesz” — fogalmazott Farcău.
Szabó Kinga Mária