Külföld

Elkészült az Antarktisz tengeri élővilágának eddigi legteljesebb atlasza

2014.08.25 - 14:09

Elkészült az Antarktisz tengeri élővilágát bemutató eddigi legrészletesebb térképgyűjtemény.

 

Az egysejtű organizmusoktól kezdve a pingvineken és bálnákon át több mint kilencezer fajt felvonultató kötet 1969 óta az első új térképgyűjtemény az Antarktiszról.

A Déli-óceán biogeográfiai atlaszát az Antarktisz-kutatás tudományos bizottságának (SCAR) hétfőtől csütörtökig tartó aucklandi konferenciáján (Open Science Conference) mutatják be. A hatvanhat fejezetből álló atlaszban nagyjából 100 színes fotó és 800 térkép sorakozik.

A brit antarktiszi kutatóprogramban (BAS) részt vevő Huw Griffiths, a gyűjtemény egyik szerzője és szerkesztője, grandiózus nemzetközi együttműködés eredményének nevezte az atlaszt, amely szerinte a közreműködő szakemberek örökségeként szolgál.

Mint hozzátette, reméli, hogy a gyűjtemény "minden olyan ember számára vonzó lesz, aki érdeklődik a világ végén élő állatok iránt". A négy évet felölelő munka során a világ különböző részein működő 91 intézet 147 szakembere dolgozott együtt.

A kutatók reményei szerint az atlasz segíteni fogja a természetvédelmi irányelveket, például olyan kérdésekben, hogy szükség van-e védett tengeri övezetekre a Déli-óceán egyes területein.

Az atlasz információkkal szolgál a helyi fajok eloszlásáról, bepillantást enged az evolúciójukba, a környezetükkel való kapcsolatukba, és adatokkal szolgál a klímaváltozás hatásairól a térségben.

A kutatók azt remélik, hogy ezek az információk segíthetnek annak előre jelzésében, hogy a fontos fajok területi eloszlása és természetes élőhelyeik miként fognak változni a jövőben - írta a BBC News.

Az atlasz főszerkesztője, a Belga Királyi Természettudományi Intézet munkatársaként dolgozó Claude De Broyer szerint ez volt az első alkalom, hogy egy tudóscsoport az Antarktisz egyedi tengeri élővilágára vonatkozó összes adatot egybegyűjtötte, elemezte és térképbe foglalta.