Vidék

Elkészült a „bükkaljai autópálya”

Fotó: Szatmár Megyei Tanács
2021.12.16 - 07:36
Véget ért a megye talán leghosszabb időn át húzódó, legzűrzavarosabb és jogi bonyodalmakban bővelkedő útfelújítása — átvették a „bükkaljai autópálya” néven emlegetett 48 kilométeres szakaszt.

Egy nagyobb kaliberű út felújítása soha nem egyszerű feladat, ám Szatmár megye modern kori történelmében egyik sem volt annyira zűrzavaros, tüntetésektől, politikai sárdobálástól, csődeljárástól és jogi hercehurcától terhes, mint a „bükkaljai autópályáé”. A 193A, 48 km hosszú, 11 települést érintő út 88 millió lejes, teljes felújításának kivitelezési szerződését 2017 februárjában írta alá az akkori tanácselnök s az akkor az ország első számú útfelújítójának számító Tehnic Asist kivitelező cég — igaz, a szerződés aláírásáig sem volt egyszerű eljutni, majd’ egyévnyi huzavona és keresztbe tevő fellebbezések sorozata előzte meg a pillanatot. A szerződés értelmében a kivitelezőnek és hat alvállalkozójának 36 hónap alatt kellett (volna) alapjaiból megújítani és kiszélesíteni a Szatmárnémeti–Amac–Oroszfalu–Résztelek–Ivácskó–Alsóhomoród–Középhomoród–Felsőhomoród–Bükkszoldobágy–Béltekhodos–Nagyszokond–Szakasz útszakaszt — a munkának neki is kezdtek, majd a cég fizetésképtelenséget és csődeljárást jelentett, összeszedte munkagépeit, és angolosan távozott a járhatatlan, balesetveszélyes építőtelepről. Hosszadalmas és bonyolult jogi labdaadogatásokat követően a megyei tanács, pontosabban már Pataki Csaba tanácselnök 2020 júliusában ütötte nyélbe az útfelújítás újrakezdését az új kivitelezővel (amelynek kilétére az abszurd törvények értelmében a csődbe ment Tehnic Asistnak is rá kellett bólintania, el kellett fogadnia), s az új cég munkához is látott — idén decemberre pedig befejezte a korszerűsítést. A munkálatok elvégeztével az útperon 8 méteres lett, maga az út pedig 6 méteres, két 3–3 méteres sávval; megépült 6,5 kilométernyi betonozott árok, 2,7 kilométernyi megerősített útszéli lefolyó, továbbá 118 bekötő- és keresztirányú híd. Mindezek mellett elkészült 189 mellékúti lehajtó is, illetve 824 ingatlanhoz tartozó beállót alakítottak ki, s az egész útszakasz korszerűsítése során öt hidat építettek, illetve modernizáltak (két új hidat a Homoród-patakon és a Mária-patak völgyén keresztül Nagyszokondon építettek, míg a Homoród és Medgyes kanálisán átívelő három hidat felújították Résztelek és Alsóhomoród településeken).

A megyei tanács vezetősége tegnap vette át az elvégzett munkálatokat a kivitelezőtől — a teljesen felújított útszakasz most már nagyon jó közlekedési feltételeket biztosít a térség lakóinak, valamint gyors és egyszerű összeköttetési alternatíva Szatmárnémeti és az érintett települések között, illetve egy rövidebb útvonalat is biztosít az Oţeloaia-tóhoz és a környék egyéb turisztikai látványosságaihoz.

„Ma nemcsak egy útszakaszt adunk át, de fejlődési lehetőséget is ezen térség számára, mely túl hosszú ideig volt elzárva mindettől a rossz közúti infrastruktúra miatt. Minden nehézség ellenére most nagyon boldog vagyok, hogy sikerült befejeznünk ezt a beruházást. Köszönöm a helyi lakosoknak a türelmet és megértést. Bebizonyítottuk, hogy következetességgel és jó együttműködéssel tartós dolgokat tudunk megvalósítani. Bízom benne, hogy a felújítás után a helyi önkormányzatok és vállalkozók kihasználják a térség helyi értékekben, népművészetben és természeti szépségekben gazdag lehetőségeit. Erkölcsi adósságunk a vidék lakóival szemben, hogy felzárkóztassuk a régiót a megye fejlettebb részeihez hasonló gazdasági-társadalmi és turisztikai szintre” — fogalmazott Pataki Csaba tanácselnök.

Szabó Kinga Mária

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Viszlát Hulladékgazdálkodási Közszolgálat, helló Hulladékgazdálkodási Kft.!

Összetett munkát követő formai döntést szentesített szerdai ülésén a Szatmár Megyei Tanács.
Szatmár megye

A megyei tanácsnál járt a főkonzul

Gazdasági és kulturális kapcsolatok erősítéséről egyeztetett Lochner és Pataki.
Nagykároly

Vadonatúj tűzoltólaktanyája van Nagykárolynak

Itt székel az a speciális pirotechnikai egység is, amelynek feladata a különböző robbanóeszközök (gránátok, lövedékek, bombák stb.) tárolása és megsemmisítése.