Bizakodásra nem adnak okot azok a demográfiai mutatók, amelyek a nagykárolyi gyermekszületésszámra vonatkoznak. Négy-öt év, s nem lehet tovább halogatni az intézmények összevonását.
A 2015–2016-os tanévre vonatkozó nagykárolyi tanügyi struktúráról is szavaztak legutóbbi ülésük során a tanácsosok. A módosítás két intézményt érintett: a 3-as számú óvodát, mely, egy csoport megszűnése miatt majdnem elvesztette jogi státusát. Létrejött ugyanis megyei szinten egy újabb intézmény, mely fogyatékkal élő gyermekekkel foglalkozik, s ez a város hasonló helyzetű gyermekeit is átvette. Ennek következtében a 3-as számú óvodában nem volt meg az a gyermeklétszám, illetve csoportszám, ami indokolttá tette volna, hogy továbbra is jogi személyiséggel bírjon ez az intézmény. „Ezt azzal orvosoltuk, az igazgatónők beleegyezésével, hogy a 4-es számú óvodában található intézményből áttettünk egy csoportot a 3-as óvodába, és így megmaradt a jogi személyiség” — tájékoztatta lapunkat Várna Levente, a Tanügyi és Egészségügyi Igazgatóság vezetője.
A másik módosítás a Diákklubra vonatkozott. Míg tavaly az önkormányzat hiába kérte, hogy a Diákklubot a nagykárolyi oktatási intézményrendszerhez csatlakoztassák, most viszont sürgősségi kormányrendelet írta mindezt elő, így bekerült az önkormányzat hatáskörébe az intézmény. (Emellett az Elméleti Líceumhoz került a Sportklub is, mint alegység.)
A januári tanácsülésen Kovács Jenő polgármester felhívta a tanácsosok figyelmét arra a szomorú tényre, hogy a születésszámok további csökkenése nyomán drasztikusan fogy a diákok száma a városban. Ez intézmény-összevonásokat von majd maga után, s a polgármester szerette volna, ha a tanácsosok foglalkoznak ezzel a problémával is. Várna Leventét arról kérdeztük, mit is jelent mindez a jövőben?
„Az utóbbi évek folyamán, fokozatosan szembesülünk ezzel a problémával, mely várhatóan négy-öt éven belül éri majd el azt a szintet a városban, hogy már nem lehet félvállról kezelni. Statisztikai adatokkal is alá tudjuk ezt támasztani, hiszen kikértük a születésszámra vonatkozó adatokat az elmúlt három évre, és azt kell mondanom, hogy egyre csökken a gyermeklétszám. Egy idő után elkerülhetetlen lesz a tanintézmények összevonása, ugyanúgy, mint az ehhez kapcsolódó leépítések is. Persze, ezt mindenki halogatja, viszont egy idő után eljön az az idő, amikor a gyermeklétszám nem engedi meg, hogy annyi ember dolgozzon egy adott intézménynél. Tudatosítani kell a pedagógusokban, az intézményekben dolgozókban, hogy erre számíthatnak. A számok nem hazudnak: az utóbbi években kétszáz fő alatt volt a született gyermekek száma. Ha ezt a számot elosztjuk hússzal — ahány fő az óvodai csoport létrehozásához szükséges —, akkor az tíz csoportot jelent városi szinten. Ezzel kell kezdenünk valamit, mert ez ugye megy tovább iskolai szinten is. Visszásságok is vannak a rendszerben, hiszen megszabják ugyan a határt törvényileg a gyermeklétszámra vonatkozóan, viszont ott vannak a vidéki intézmények, ahol 5 gyermekkel is működik csoport. Várhatóan négy, maximum öt éven belül robban majd ez a helyzet itt nálunk, nagykárolyi szinten, s akkor sajnos már nem lehet halogatni tovább sem az iskolák, sem az óvodák összevonását” — mondta Várna Levente.
Tőtős Tímea