Belföld

Elkerülhetetlen: drágul a kenyér

2018.11.09 - 14:49

A liszt és más alapanyagok, valamint az energia árának emelkedése miatt elkerülhetetlenné vált a kenyér és a péksütemények drágulása vagy a kenyér súlyának csökkentése.

Egyes pékségek már megemelték a kenyér és a péksütemények árát, mások a hónap végéig teszik meg azt. Az áremelések oka az, hogy húsz-huszonöt százalékkal emelkedett a liszt ára, de jelentősen megdrágult a földgáz és a villanyáram is, valamint más alapanyagok ára is nőtt. Stefan Kaiser, a Neptun Kft. tulajdonosa kérdésünkre elmondta, hogy már eddig is gondokkal küzdöttek a pékségek, hiszen az árakat nem könnyű összhangba hozni a kiadásokkal. A búza kilónkénti ára egy év alatt 0,65 lejről 0,85 lejre emelkedett. Egész nyáron azt halljuk, hogy idén rekordmennyiségű búzatermés volt, sokkal nagyobb, mint amennyire az országnak szüksége van, de a termés nagy része rossz minőségű, nem alkalmas kenyér és péksütemények készítésére.

A másik probléma az, hogy a jó minőségű búza jelentős részét exportálják, emiatt a helyi pékségek arra kényszerülnek, hogy importbúzát vásároljanak. Kaiser azt is elmondta, hogy a pékségek szakemberhiánnyal küzdenek. Nagyon nehéz olyan pékeket és pékségben dolgozó személyzetet találni, akik ismerik a szakmát, és képesek minőségi termékek előállításában részt venni. Gyakran előfordul, hogy miután valakit kiképeznek, elmegy külföldre, de olyan is van, hogy száz lej pluszért itt, a városban szegődik el egy másik céghez. Nagyon sok pékség működik, egyre több helyen lehet kenyeret és péksüteményeket vásárolni, a legnagyobb konkurenciát a bevásárlóközpontok jelentik, ahova egy helyi pékségnek elég nehéz bejutnia, vagy ha sikerül, akkor lehetetlen tartania az árakat a bevásárlóközpont termékeivel szemben. Az emberek nagy része az árakat figyeli, nem a minőséget. Ugyancsak konkurenciát jelentenek azok a nem hivatalosan működő, házi kenyérkészítők, akik akár házhoz is szállítanak kenyeret, aránylag jó áron, mivel nekik nem kell eleget tenniük az állammal szembeni kötelezettségeknek, sorolja Kaiser az ágazatot sújtó problémákat, hozzátéve, hogy meggondolatlanságnak tartja azt is, hogy a kormány ismét emeli a minimálbért anélkül, hogy átgondolná annak a következményeit. Ha a fentebb említett árak emelése mellett a béreket is emelni kell, akkor nagyon sok pékség léte megkérdőjeleződik, véli a vállalkozó.

Szatmár megyében nagyon sok pékség működik, amelyek valamennyien ugyanazokkal a gondokkal küzdenek. A Stefan Fastus cége által készített kenyerek és péksütemények megyeszerte ismertek és keresettek, ezek a termékek sem kerülhetik el a kisebb-nagyobb áremeléseket, hogy az alapanyagok és az energia árának emelése ne menjen a minőség rovására.

Nagyon sokan vásárolnak kenyeret és péksüteményeket bevásárlóközpontokban. Az itt forgalmazott termékek ára egyelőre nem emelkedett, ugyanis a beszállított termékeket a gyártótól az eddigi árakon veszik át, a saját termékek árai nem változnak, de előfordulhat, hogy új termékek jelennek meg a régiek helyett az eddigieknél magasabb árakon vagy más súlyban.

Elek György