Bár mostanság mintha kissé háttérbe szorulna — a fogyasztói társadalom nem reflektál olyan hangsúlyosan rá —, pünkösd a kereszténység harmadik legfontosabb ünnepe húsvét és karácsony után, amikor a Szentlélek eljövetelére és az egyház születésnapjára emlékezik a keresztény világ, hiszen karácsonykor ünnepeljük Jézus Krisztus születését, húsvétkor megemlékezünk Jézus Krisztus kereszthaláláról és feltámadásáról, s e kettő közé esik a harmadik legnagyobb ünnep, pünkösd, ami a Szentlélek eljövetelének köszöntése.
Pünkösd neve a görög pentékoszté (ötven) szóból ered, ami az 50 napos húsvéti ünnepkör ünnepélyes befejezését jelzi, s ez a keresztény egyház születésnapja, ünneplése egyidős az egyházzal. Májust nevezik pünkösd havának, ám maga a pünkösd, mozgóünnep lévén, a húsvét idejétől függően május 10. és június 13. közé eshet.
A pünkösdi ünnepkör középpontjában az a Bibilában leírt jelenet áll, amikor a Jézus halála után összegyűlt tanítányokra lángnyelvek képében leszállt az Isten Lelke. Az apostolok ekkor különféle nyelveken kezdtek el prédikálni a jeruzsálemi népnek. A csoda hatására háromezren tértek és keresztelkedtek meg egyetlen nap alatt.
”Amikor elérkezett pünkösd napja, ugyanazon a helyen mindnyájan együtt voltak. Egyszerre olyan zúgás támadt az égből, mintha csak heves szélvész közeledett volna, és egészen betöltötte a házat, ahol ültek. Majd lángnyelvek jelentek meg nekik szétoszolva, és leereszkedtek mindegyikükre. Mindannyiukat eltöltötte a Szentlélek, és különböző nyelveken kezdtek beszélni, úgy, ahogy a Lélek szólásra indította őket.” (ApCsel 2,1-4.)
Pünkösdi királyválasztás
Hasonlóan a többi nagy keresztény ünnephez, mint amilyen a húsvét vagy a karácsony, pünkösdhöz is számos népszokás, hagyomány kötődött a régi időkben – és némelyikük ma is él. Az egyik legarchaikusabb népszokás a pünkösdi királyválasztás, ami egész Európában elterjedt.
Pünkösdi királyné, pünkösdi királynéjárás
Sok helyen pünkösdi királynét választottak a kislányok közül (cucorkázás), aki díszes menet élén járta be a falut házról-házra. A szokásnak több változata is ismert, az egyik legelterjedtebb motívum, hogy fehérbe öltöztetett, fátyollal vagy piros mintás kendővel borított királyné a kosárában rózsaszirmokat vitt (az egyik legelterjedtebb pünkösdi jelkép), amivel meghintette az ajándékozókat.
Gyakran a pünkösdöléskor a lakodalmas menetek mintájára menyasszony és vőlegény vonult a kíséretével házról-házra. Előfordult, hogy a vőlegény szerepét is lányok játszották el, természetesen megfelelő ruhadarabokba öltözve, de a menyasszony vagy pünkösdi királyné díszes ruháival, fejékével is kitűnt a menetből. Az egyik kislány kosarat vitt magával, abba gyűjtötték az adományokat.
Azokon a helyeken, ahol a pünkösdölésben közösen vettek részt a legények és a lányok, sokszor nagy táncmulatsággal zárult pünkösdvasárnap.
Pünkösdi zöldágazás
A régi időkben sok helyen pünkösdkor zöld ágakat tűztek a házakra, kerítésekre és istállókra. Többnyire nyírfaágat, gyümölcsfaágat, leggyakrabban bodzát tűztek ki, általában a rossz szellemek, boszorkányok elűzése érdekében.
A pünkösdi népszokásokat, hiedelmeket nem mindig nézte jó szemmel az egyház, hiszen többségük pogány eredetű volt. Például a XVI. század végén a csetneki zsinat kifejezetten tiltotta a pünkösdi királyválasztást, táncot és játékokat, a XVII. század végi csíkkozmási zsinat pedig ki is mondta, hogy ezek “pogányoktól maradott szokások”, amelyek tilalmasak.