Szatmárnémeti

Élhet-e még a vers? A magyar költészet napja

Sokéves hagyomány a szabadtéri verselés a magyar költészet napján (Fotó: A szerző felvétele)
2022.04.12 - 15:00
Szabadtéri együtt szavalás után a költészet jövőjéről beszélgettek fiatalok és felnőttek a magyar költészet napja alkalmából szervezett kulturális rendezvényen.

Közszereplők, politikusok és közéleti személyiségek közösségi oldala volt tele versidézetekkel, tegnap 11 órakor pedig magyar tannyelvű iskolába járó — közös szavalásra érkező — fiatalokkal telt meg a szatmárnémeti Coposu sétányon lévő rendezvénygödör, mert április 11-én van a magyar költészet napja. Szép napos idő, de metsző hideg szél fogadta a több száz fiatalt a szabad levegőn, akik Frumen Gergő, a szatmárnémeti Harag György Társulat színművésze irányításával vettek részt az eseményen. Radnóti Miklós Bájoló című verse került elemzésre a téren, majd közösen egy emberként el is szavalták a költőnek ezt az 1942-ben született szerzeményét. Az eseményt a LiterArt Magyartanárok Egyesüle és a Harag György Társulat közösen szervezte, ezen a Kölcsey Ferenc Főgimnázium, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, az Aurel Popp Művészeti Líceum és a Szatmárnémeti Református Gimnázium tanulói vettek részt.

Soha nem fog elavulni

Az esemény a Szatmár Megyei Múzeumban folytatódott, ahová a vers és irodalom iránt komolyabban érdeklődő diákokat és felnőtteket várta a Szamos Diákirodalmi Kör. Az épület nagytermében Ács Evelin, a kör alelnöke mondott nyitóbeszédet, amiben rámutatott: „A költészet soha nem fog elavulni, hiszen létfontosságú dolog.” „S hogy a líra nem haldoklik, azt a legjobban azok a személyek mutatják be, akik a jelenben is alkotnak, akik nem hagyják kialudni ezt a kifejezésmódot, az alkotásvágy tüzét, és ha már csak parázs marad is belőle, ők életben fogják tartani.”
A múzeumbeli eseményen irodalom- és versszerető diákok szavalták el kedvenc költeményeiket, majd kötetlen beszélgetés következett, amelyiknek az volt a témája, hogy hogyan látják a mai fiatalok a költészetet és a verselést, milyen jövőjét látják a magyar versnek és prózának ebben a mai, felgyorsult és digitalizálódott világban.

Princz Csaba