Belföld

Elfogadták az új oltástörvényt

2017.08.10 - 17:19

 

Elfogadta szerdán a kormány a lakosság beoltásáról és az oltások finanszírozásáról szóló törvénytervezetet. A határozat jövő év januárjától léphet majd érvénybe.

A szerdán elfogadott tervezet értelmében ezután a román állam finanszírozza és szervezi meg a népesség beoltását, ugyanakkor a lakosság számára hatékony és biztonságos vakcinákat biztosít, amelyeket a törvényeknek megfelelően engedélyeztek.

A tervezet szerint kötelező beoltani a gyerekeket azon oltásokkal, amelyek a nemzeti oltási naptárban szerepelnek, és azokkal a vakcinákkal is, amelyek különleges járványok esetén szolgálhatják a betegség terjedésének megelőzését.

Nagy Tünde tasnádi gyermekorvos ennek kapcsán elmondta lapunknak, hogy jelenleg a nemzeti oltási naptárban olyan betegségek elleni védőoltások szerepelnek, mint a torokgyík, a szamárköhögés, a gyermekbénulás, B típusú sárgaság, rózsahimlő, tetanusz, kanyaró és mumpsz, amelyekre ténylegesen nagy szükség van jelenleg Romániában.

A tervezet szerint az oltásokat kötelező beadatni: gyerekek számára; járvány esetén megelőzésképpen vagy a betegség terjedésének fékezése érdekében; az állami és magánkórházakban dolgozó személyzet számára; más közintézményekben és magánegységekben dolgozók számára, akik sok emberrel érintkeznek, ezért könnyebben elkaphatnak bizonyos ragályos betegségeket és tovább adhatják több személynek is.

A gyerekek beoltásáért a szülők, a gyám vagy a gyermek felügyeletét biztosító személy felel, írja a kormány közleménye.

A kötelező oltások esetében a beleegyezést egyértelműnek veszik, az oltás elutasítását írásban kell jelezniük a szülőknek.

Nagy Tünde gyermekorvos ennek kapcsán elmondta azt is, hogy Romániában elsősorban hanyagságból nem oltatják be gyermekeiket a szülők. Itt főként a perifériára szorult családokra kell gondolni, ugyanis amióta megszűnt sok oltás kötelezősége, valamint a terepnővérek munkaköre is felszámolódott, a perifériára szorult lakosság is jóval kevesebb figyelmet kap. A jelenlegi határozat viszont remények szerint újra megfelelő oltási arányt fog biztosítani a népesség számára.

A kormány szerint a felelősségtudat növelése és a hatáskörök felvállalása érdekében a törvénytervezetben "korrekt és méltányos büntetéseket" határoztak meg az oltási folyamatban részt vevő szereplők számára, így az egészségügyi minisztérium, az Országos Egészségügyi Intézet (INSP), a megyei közegészségügyi igazgatóságok, az oktatási intézmények, a gyermekvédelmi igazgatóságok, az oltásokat beadó egységek, a szülők vagy gyámok, az oltásokat előállító és forgalmazó vállalkozások számára is.

A közlemény szerint a román állam az egészségügyi minisztériumon keresztül vállalja a mellékhatások diagnosztizálását és kezelését, a hosszútávú ellenhatásért kárpótlást fizetnek, ha bebizonyosodik az oltás és a kialakult betegség közötti összefüggés.

A törvény alkalmazási módszereit a hivatalos közlönyben való megjelenést követő 12 hónapban fogadják el.

Nagy Tünde szerint ésszerű döntés volt a rendelet elfogadása. A hazánkban tomboló kanyarójárvány is bizonyítja, hogy egy-egy magas halálozási mutatóval rendelkező járvány megfékezése mekkora téttel jár az ország számára.

 

 

Bajnai Botond