Nagykároly

Elfogadták a 2016-os büdzsét Nagykárolyban

2016.02.03 - 08:00

A következő tanácsülésen bemutatják azt a tenderfüzetet, melyet a bankoknak juttatnak el a nagykárolyi önkormányzat illetékesei. Hitelből fedezi a város az aszfaltozási munkálatokat.

Nem mindennapi intermezzóval kezdődött a tegnapi tanácsülés Nagykárolyban. Az ülést vezető Rusu Marius PNL-s tanácsos ugyanis a vonatkozó törvényt idézve figyelmeztette tanácsostársait arra, hogy az ülés vezetőjének kötelessége rendet tartani a tanácsülés során. A tanácsosoknak tilos sértegetniük egymást, illetve az adott kérdéshez történő felszólalásuk kapcsán sem térhetnek el a tárgytól, sorolta. Rusu szavait egyértelműen párttársainak címezte — akikkel mintha az utóbbi időben kissé elhidegültek volna egymástól — ugyanis a legutóbbi ülés során hangos szóváltásba került egy másik PNL-s tanácsossal, Adrian Bucureşteannal. (A tegnapi ülésen is voltak olyan megnyilvánulások, melyek arra engednek következtetni, hogy a PNL-n belül átrendezések várhatóak. Rusu ugyanis az ülés kapcsán a liberálisok szószólóját, Ilie Ciutat is „rendre intette”, mivel az nem emelte elég magasra a kezét, hogy jelezze hozzászólási szándékát.)

A kezdeti rendreutasításokat követően a város jövőjére nagy hatással bíró éves költségvetés megtárgyalása következett. A 2016-os büdzsé kevesebb — közel kétmillió euróval — mint a tavalyi költségvetés, aminek az az oka, hogy befejeződtek az uniós projektek, illetve a kormánypénzekből finanszírozott beruházások. Idén 46 646 230 lejjel gazdálkodhatnak Nagykárolyban.

„Nagyon jó ez a költségvetés, hiszen fedezi a működési költségeinket, sőt, még egymillió euró marad beruházásokra is. A korábbi évek nagyberuházásai révén több mint húszmillió eurót költöttünk el Nagykárolyban, s mivel a kivitelezések befejeződtek, természetesen kevesebb a pénz is. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem tervezünk beruházásokat. Az idei év legjobban várt munkálata az utak aszfaltozása. Igaz, ezt kölcsönből fogjuk finanszírozni, de ez nem jelenti azt, hogy csődbe viszi vagy eladósítja a várost. Mindössze arról van szó, hogy önerőből egy ilyen jellegű munkát nem tudunk finanszírozni és erre a célra nem ad pénzt sem az Európai Unió, sem a kormány, ezért kénytelenek vagyunk más módot találni erre. Több mint 32 kilométernyi utat fogunk le-, illetve újraaszfaltozni, valamint kerékpárutat alakítunk ki és járdákat is leaszfaltozunk. Nincs értelme a további toldás-foldásnak, mert az arra elköltött pénzeket mintha az ablakon dobnánk ki: teljesen értelmetlenek. Az újraaszfaltozás 4 millió eurós összeget tesz ki, erre pedig kölcsönt kell felvennünk. A következő tanácsülésen bemutatom a tenderfüzetet is, amit eljuttatunk a különböző pénzintézetekhez, s a beérkező legjobb ajánlatok alapján választunk majd. Június végén, július elején pedig elkezdjük az aszfaltozást. Hiába beszélünk itt a vízvezetékcseréről, meg egyéb beruházásokról, hiszen a nagykárolyiak 90 százalékát csak a rossz utak érdeklik. És lássuk be, ebben teljesen igazuk is van” — mondta Kovács Jenő polgármester.

A PNL részéről érkezett hozzászólások kapcsán Ilie Ciuta többek között azt nehezményezte, hogy a városvezetés ismét kölcsönből kíván boldogulni. Mint mondta, Kovács azért gondolkodik kölcsönökben, mert „így szokta meg”. Később, mikor Bekő Tamás városmenedzser tételesen megválaszolta a liberális szónok kérdéseit és kifejtette, hogy a kölcsön nem ördögtől való, hanem pénzügyi berkekben a fejlődést, haladást jelentő egyik módozatként tartják számon, akkor Ciuta is finomított a hozzáállásán. Mint utólag fogalmazott: nincs neki baja a hitellel, annak idején ő is vett fel hitelt a cége fejlesztéséhez.

A tanácsosok végül 1 tartózkodás és 3 ellenszavazat mellett elfogadták a Kovács által előterjesztett költségvetést.