Testközelből is megfigyelhette a duális képzés alkalmazását az a küldöttség, amelynek tagjai között olyan németországi szakemberek voltak, akik ennek az oktatási modellnek a bölcsőjéből, Németországból érkeztek Szatmár megyébe az elmúlt hétvégén.
Az egész hétvégét felölelő látogatás egyeztetéssel ért véget Nagykárolyban tegnap délelőtt, amely során kiderült: hiába van száz évvel előttünk fejlettséget illetően Németország, sok olyan probléma van, amelyekkel Románia és a német fél egyaránt küzd. Ilyen gond például a csökkenő gyermeklétszám és a szakemberhiány is. A német-román egyeztetés záróakkordjaként a Baden-Württemberg tartomány Ostalb járásából érkezett küldöttség tagjai találkozhattak Călin Durla megyei főtanfelügyelővel és Kovács Jenő nagykárolyi polgármesterrel is.
A vendégeket Gindele Imre és Mircea Terheş, a nagykárolyi Simion Bărnuţiu Szakközépiskola irányítói fogadták. Gindele ismertette a vendégekkel az iskolában bekövetkezett változásokat a duális modell alkalmazása óta eltelt időszakban. Mint kifejtette, az elmúlt években, annak ellenére, hogy a gyermeklétszám csökkenése miatti nehézségek okán osztályok szűnnek meg, náluk megkétszereződött a szakképzésben részesülő tanulók száma. Kiemelte, hogy a duális képzés sikere egy szerencsés együttállás eredménye, hiszen a főtanfelügyelő is felismerte ennek a jelentőségét, hasonlóan a nagykárolyi városvezetéshez, és közösen kiálltak a minőségi szakképzés fontossága mellett, még akkor is, ha ez komoly feszültségekkel járt is városi szinten. „Az is jól jött, hogy nagyon sok partnercéget találtunk, amelyek vezetői szintén felismerték ennek a képzési módnak a jelentőségét” — mondta Gindele.
Kovács Jenő polgármester leginkább arra volt kíváncsi, hogy a németországi vendégek miként látják a Nagykárolyban alkalmazott duális képzést, illetve hogy Németországban milyen az arány az elméleti és szakképzésben részesülő diákok eloszlásának tekintetében. A vendégek elmondták, hogy nagyon elégedettek a tapasztaltakkal, s annak ellenére, hogy az évszámok azt mutatják, sokkal hamarabb kezdődött náluk a duális képzés, jó ütemben, jól haladnak a nagykárolyiak. Bár náluk kiegyenlítettebb az arány az elméleti és szakoktatás tekintetében, a problémák, amelyeket a szakemberhiány jelent, kísértetiesen hasonlítanak a Romániában tapasztaltakra. Mint mondták, ők úgy próbálják a diákokat a szakképzés nyújtotta lehetőségek felé terelni, hogy magukat állítják példaként: ha a diákok és a gyermekek szülei azt látják, hogy a szakemberek is jól élnek, akkor elgondolkodnak azon, hogy van-e értelme a szakképzés iránt érdeklődő gyermeket az elméleti képzés felé erőltetni.
Az egyeztetéseket követően a vendégek megtekintették a Bărnuţiu iskolát, a felszereléseket és a szakműhelyeket, majd a Polipol Mobilă bútorgyárban tett látogatás képezte a többnapos látogatás záró momentumát.