Belföld

Életet menthetnek a védőoltások

2018.01.31 - 10:07

A védőoltásokkal meg lehet előzni bizonyos fertőző betegségeket, míg azok, akik nincsenek beoltva, kockáztatják, hogy súlyos betegségeket kapjanak el jelentős szövődményekkel.

 

A lakosságot leginkább oltások beadásával lehet megvédeni a fertőző betegségektől, hívja fel a figyelmet az Egészségügyi Világszervezet (WHO). A szakemberek kihangsúlyozzák, hogy a védőoltások segítenek a szervezetnek a megfelelő antitestek termelésében, ez a legjobb védekezési módszer a fertőző betegségek ellen, amelyek súlyos következményekkel, akár elhalálozással járnak. Az oltás fontosságát igazolja az is, hogy a beoltott személyek a környezetükben élőket is védik a megbetegedéstől, főleg a kisgyermekeket, akiket még nem lehet beoltani, de azokat is, akik allergiások az oltóanyagra, vagy legyengült immunrendszerrel rendelkeznek. Hazánkban 2016-ban ütötte fel a fejét a kanyarójárvány, amit az egészségügyi szakemberek azzal magyaráznak, hogy csökkent azon gyermekek száma, akik megkapták a védelmet nyújtó ROR-oltást, amely a kanyaró, rózsahimlő és mumpsz ellen véd. Az Országos Epidemiológiai Központ (CNSCBT) adatai szerint a kanyarójárvány kitörése óta országosan összesen 10 559 megbetegedés történt, és 38-an vesztették életüket a megbetegedés miatt, akik között 17 egyévesnél kisebb gyermek volt, akik nem voltak beoltva. Ezért hangsúlyozzák a WHO szakemberei, hogy a védőoltásoknak nagyon fontos szerepük van nemcsak a beoltott személy, hanem a környezetében élők tekintetében is. A szakemberek nem győzik hangsúlyozni, hogy a világjárvány megelőzése érdekében a legbiztosabb módszer a védőoltások beadatása.

Amennyiben egy gyerek nem kapta meg az előre meghatározott időben a védőoltást, azt később pótolni lehet. „Az oltás sok esetben az egyetlen megoldás a fertőző betegségek elleni harcban. Az 5 évesnél kisebb gyerekek számára jelentős veszélyt rejtenek a fertőző betegségek szövődményei, amelyek akár halálosak is lehetnek. Fontos, hogy betartsuk az országos oltási kampány előírásait, hisz leginkább ezzel védhetjük meg szeretteinket. A védőoltásoknak köszönhetően évente világviszonylatban 2–3 millió ember halálát előzhetjük meg” — nyilatkozta dr. Miljana Grbic, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) romániai irodájának munkatársa.

A WHO szakemberei hangsúlyozzák, hogy a védőoltás segítségével meg lehet előzni bizonyos fertőző betegségeket, míg azok a személyek, akik nincsenek beoltva, kockáztatják, hogy súlyos betegségeket kapjanak meg jelentős szövődményekkel. Az oltásokat a szülészeteken, a családorvosi rendelőkben, iskolákban, vidéken és városon egyaránt beadják. Hazánkban a kötelező oltások naptára a következő oltásokat tartalmazza: hepatitisz B elleni oltás, BCG a tuberkulózis nagyon súlyos formáinak megelőzésére, poliomielitisz (gyermekbénulás) elleni oltás cseppek formájában, a diftero-tetano-pertussis, azaz a torokgyík, merevgörcs, szamárköhögés elleni oltás, illetve a kanyaró, rózsahimlő, mumpsz és pneumococcus elleni oltások.