Szatmárnémeti

Életet ment, nem csak szerencsét hoz a kéményseprés

2015.01.07 - 15:01

Az elmúlt napokban szinte folyamatosan riasztották a tűzoltókat a megye különböző településein felcsapó lángokhoz, volt négy-öt bevetés is egyetlen nap alatt — az esetek 90%-ában a nem megfelelően karbantartott, kikotoratlan kémények és égéstermék-elvezetők miatt.

Bár kötelező a kéményseprés — a fűtési szezon azonban mindig számtalan halálesettel, illetve jelentős anyagi károkkal végződik az elhanyagolt kémények miatt.

A 2007-ben kiadott 537-es kormányrendelet kötelezővé teszi a kémények évenként legalább egyszeri takarítását, aki nem teljesíti, 100–500 lej közötti összeggel bírságolható. Az érvényben levő törvények értelmében a fűtésszezon előtt és után, évente kétszer kell kipucoltatni a kéményeket, ilyenkor engedéllyel rendelkező kéményseprő kell ellenőrizze, hogy a kémények tiszták-e, nincsenek beomolva, nincs-e fészek bennük stb. Az állami intézményekben a kémények takarítását a hivatásos tűzoltóság szakemberei ellenőrzik.

A szakemberek általános véleménye szerint azonban a lakosok többsége tudtán kívül felelőtlen, nincs ismeretük a megfelelő kéménykarbantartás elmulasztásának veszélyeiről. Egyesek drótkefével, seprűvel belekotornak a kémény vájatába, de ez messzemenően nem elegendő. Mások még ezt sem teszik. Pedig a kéményeket legalább évente egyszer át kellene nézetni, megseperni, vagy ha szükséges, kiégetni, hogy a szurkos lerakódás ne vezessen később a füstjárat elzáródásához és az abból adódó tragédiához. Többször is előfordult az az eset is, amikor a lakásban nem égett a tűz, a kémény mégis füstölt — mint kiderült, még előző este a vastag lerakódás tüzet fogott, és lassan izzani kezdett a kéménybelső.

A szakemberek szerint ajánlott a fával tüzelőknek félévente, míg a a gázzal fűtőknek legalább évente egyszer kipucolni a kéményt. „Előfordul, hogy akkor hívnak, mikor már annyira le van rakódva a korom és mindenféle égéstermék a kéményben, hogy csak kiégetéssel lehet szabaddá tenni a járatot. Olyan eset is előfordult, hogy két-három kilós vasgolyót kellett leeresztenünk a kéménybe, annyira el volt dugulva” —mesélte a Kéményseprők Egyesületének egyik munkatársa.

 

Jó tudni!

 

Az erős szélre vagy a konyhai páraelszívóra is érdemes odafigyelni, a tragédiák elkerülése érdekében, és persze célszerű riasztókészüléket venni.

A leggyakoribb szén-monoxid mérgezési esetek forgatókönyve — a tüzeléstechnikai szakemberek felmérései alapján: az esti órákban főz a család és bekapcsolják a konyhában a páraelszívót — az előszobában pedig a gázfűtéses fali kazánt. A páraelszívó pedig visszaszívja azt a levegőt, illetve égésterméket, melynek a kéményen keresztül kellen távoznia a lakásból. A szakemberek állítják: páraelszívók is sokszor „ludasak” a szén-monoxid mérgezéseknél.

Szerencsére Szatmár megyében ezen a télen eddig még nem történt tragédia, ugyanakkor nem múlik el úgy hét, hogy az ország valamelyik részében ne történne életeket követelő mérgezés a színtelen, szagtalan gáztól. Az elmúlt években szinte kampányszerűen — a fűtési költségek leszorítása miatt — a régi, elavult nyílászárókat lecserélték a családok. Ehhez pedig a legritkább esetben kérték ki az épületgépész véleményét. Így azzal se számoltak, hogy az új ablakok gumitömítése miatt nem jut se be, se ki levegő a lakásból, ami gázfűtésnél életveszélyes lehet.

Az épületgépész ugyanis úgynevezett levegő-bevezető elemet helyez el az ablakba vagy a falba, ami megoldja a problémát. A fűtési szezonban a legkritikusabb időszak az, amikor erősen fúj a szél, ilyenkor ellennyomás alakulhat ki a kéményben és ha rosszul van beállítva a fűtés, a szén-monoxid visszakerülhet a lakótérbe, illetve a leszálló légmozgás is okozhat ugyanilyen folyamatot.

A szakemberek arra is felhívják a figyelmet, hogy egyre elterjedtebb a kandalló, s ezzel kapcsolatban a legnagyobb hibát az okozza, hogy megvétele előtt nem kérik ki a kéményseprők véleményét. Ugyanis a kémény keresztmetszete nem mindig azonos a kandalló füstcsövének átmérőjével, ami bajt, tragédiát okozhat. Mivel a mérgezésre utaló jeleket nem mindenki ismeri fel, ezért nagyon fontos, hogy legyen a helyiségben szén-monoxid vészjelző. Az enyhe szén-monoxid mérgezés tünetei: fejfájás, szédülés, egyensúlyvesztés, émelygés, hányinger, hastáji fájdalom.

 

Szabó Kinga Mária