Szatmárnémeti

Élelmiszer-biztonsági razziák

2019.12.01 - 09:47

Két hónap alatt több mint 1700 ellenőrzési akciót tartottak, 15 esetben borsosan bírságoltak is, no meg 124 kg-nyi élelmiszert el is koboztak és megsemmisítettek a szakemberek.

Élelmiszer-ellenőrzések az ünnepre készülődve — tömören így is summázható a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) október-novemberi tevékenysége, amelyről az intézményt vezető Nicolae Dumuţa számolt be a Prefektusi Kollégium pénteki ülésén. Mint elmondta, a DSVSA szakemberei megyeszerte 1743 ellenőrzési akciót tartottak, amelyek során 124,2 kilogrammnyi állati eredetű élelmiszert koboztak el megsemmisítés céljából, a különféle szabálytalanságokért pedig 52 írásbeli figyelmeztetést, 15 esetben pedig pénzbírságot róttak ki, 94 500 lej összértékben.

A górcső alá vett bevásárlóközpontokban és élelmiszerboltokban elsősorban az élelmiszerek beszállítását és a tárolási körülményeket vizsgálták, valamint azt, hogy a termékek milyen állapotban is kerülnek ki a polcokra, a vásárlók kezébe (nem sérült-e a csomagolás, a védőfólia, fel van-e pontosan tüntetve rajtuk, milyen összetevőket tartalmaznak, a szavatossági idő stb.). Mint arról korábban már beszámoltunk, a fogyasztóvédelem hasonló minőségrazziája során a szatmárnémeti Carrefourban több, átcímkézéssel „meghosszabbított” szavatossági idejű termékre bukkant a lejárt hitelesítésű mérlegek mellett. Az ellenőrzött vágóhidakon, húskészítményeket előállító egységeknél és mészárszékekben, húsüzletekben kiemelt figyelmet fordítottak az alapanyag (azaz az élő állat és a feldolgozásra szánt hús) eredetének igazolására, az állatorvosi igazolások meglétére, valamint a hús és a belőle készített termékek tárolásának körülményeire — ezzel kapcsolatban Dumuţa ismételten felhívta a figyelmet: a téli ünnepkör kapcsán jelentősen megnő mind a tőkehús, mind a húskészítmények forgalma, de ismeretlen személyektől meg ismerősöktől se vásároljon senki sem friss vágást, sem kolbászt, szalonnát, tepertőt, házi zsírt stb. — még ha gusztán is néz ki —, amennyiben az illető nem tudja megmutatni az állatorvosi igazolást.

Nem úszták meg a vizsgálódást a „tojásüzemek” sem — itt a frissességet igazoló dátumpecsét megléte mellett azt vizsgálták, a csomagoláson a valóságnak megfelelően van-e feltüntetve, milyen tartású tyúkok termelték a tojást, hiszen mindenki szívesebben veszi le a polcról azt a dobozt, amelyen úgy szerepel: szabad tartású, kukoricával táplált tyúk tojta —, mint ahogy a pékségek, sütőipari termékeket előállító cégek, cukrászdák sem. Az ő esetükben az alapanyagok, valamint a tárolási körülmények tisztaságát ellenőrizték, no meg azt, hogy a termékbe belekerül-e minden, s abban a mennyiségben, mint ahogy azt a recept megköveteli.