Szatmárnémeti

Electrolux: nincs egyezség

2019.04.03 - 08:00

Nagy kelletlenül újra szóba állt végre négy hét után a szakszervezettel az Electrolux vezetősége, de nem egyeztek meg, mert nem változott egyik fél álláspontja sem. Folytatódik a sztrájk.

Ma megint az utcán lesznek a szatmárnémeti, svéd tulajdonú háztartásigép-gyár munkásai, mert volt ugyan egy tárgyalás tegnap délben a szakszervezet és a gyárvezetés között, de az eredménytelenül végződött. Sorin Faur szakszervezeti vezető lapunknak elmondta, hogy a szakszervezet továbbra is az órabér legalább kétlejes emelését kérte, de a vezetőség ennek továbbra is csak egy hányadát szeretné megadni, ugyanannyit, amennyit márciusban adott volna, úgyhogy egyezség nélkül ért véget a rövid tárgyalás a két fél között. Faur szerint a tárgyaláshoz nincs köze a múlt heti miniszterlátogatásnak, Marius Budăi munkaügyi tárcavezető közbenjárásának semmiféle hatását nem érzik a tüntetők.

Aktivisták mindenfelől

Kedden reggel is tiltakoztak a gyárvezetés zsugori álláspontja ellen a szakszervezeti tagok, az utcai tiltakozáson foglaltak állást amellett, hogy a megbeszélésre készülő szakszervezeti vezetők kétlejesnél kisebb órabéremelést ne fogadjanak el. Tegnap volt a nemzetközi szakszervezeti akciónap, így a tüntetésre megint eljöttek más városokból a Cartel Alfa szakszervezeti tömb aktivistái; állítólag más városokban, például a Dâmboviţa megyei Târgoviştén egy szintén svéd tulajdonú elektronikai gyár szakszervezete ihletet kapott a szatmárnémeti sztrájk nyomán, és munkabeszüntetést szervez, szintén az alacsony bérek miatt.

Nem félnek, hogy elmegy

Szerkesztőségünk kérdésére válaszolva Vasile Dârle Electrolux-szakszervezeti titkár elmondta, hogy nem tartanak attól, hogy a követelések és a március negyedike óta tartó sztrájk miatt bezárná a szatmárnémeti gyárat az Electrolux. Dârle szerint a svéd anyavállalathoz közelebb, azaz valamelyik, Szatmártól nyugatra eső országban csak nagyobb órabérért dolgoztathatna, keletebbre pedig még olyan infrastruktúra sincs, mint Romániában, messze is van, és a távolság miatt Bulgária sem jöhet szóba.

A tegnapi tüntetésen a sztrájkolók közfelkiáltással egylejes órabért szavaztak meg a gyár szakszervezettel találkozni készülő alkubizottsága tagjainak arra az időre, amíg az érdekképviselettel tárgyalnak, és nehezményezték, hogy a miniszteri látogatásnak sem az állami hatóságok, sem a gyárvezetés irányába nincs meg a hatása.

Szitokszó a béremelés

A sztrájkolókhoz szóló szakszervezeti vezetők felhívták az emberek figyelmét, hogy a leánymunkában dolgoztató nyugati cégek mindegyikére jellemző, hogy alacsonyan akarják tartani a béreket; ha emelnek, nem csak saját pénzvitelükkel kell elszámoljanak, hanem az ágazati társcégekkel is. Általában nehezményezve van, ha valaki bért emel, mert ezt a többieknek is követniük kell, ha meg akarják tartani alkalmazottaikat. Komoly tényezőként kelletik magukat a nyugat-európai cégek a gazdasági fórumokon, és szeretnek kitűnni gazdasági-pénzügyi eredményeikkel, de amikor béremelésről van szó valamelyik kelet-európai leányvállalatnál, akkor fordítanak a köpönyegen.

A munkabeszüntetésnek a tegnapi sikertelen tárgyalás miatt továbbra sincs vége, a konfliktushelyzet továbbra is fennáll, ma reggel kilenctől megint a cég előtt lesznek a tüntetők.

Princz Csaba