Szatmárnémeti

Electrolux: miniszteri közbelépés

2019.03.28 - 11:48

Marius Budăi munkaügyi miniszter érkezett csütörtökön Szatmárnémetibe, az Electroluxban egy hónapja tartó sztrájk miatt. Utasítani egyik felet sem tudja, a törvény módosításában látja a megoldást.

A munkaügyi tárcáig jutott a szatmárnémeti háztartásigép-gyár sztrájkjának híre, a munkaügyi miniszter azért jött csütörtökön a városba, hogy személyesen tájékozódjon arról és megértse, mi folyik a gyárban, a szakszervezeti vezetőkkel a területi munkaügyi felügyelőséggel és a gyárvezetéssel is találkozott. Ez utóbbi nem volt ott a prefektúrán megtartott találkozón, a miniszternek a céghez kellett mennie, hogy velük is beszélhessen.

Közvetítő szerep

Az egyeztetések megkezdése előtt a sajtónak elmondta, túl régóta tart már a konfliktus az Electroluxban ahhoz, hogy ne próbáljanak az illetékes minisztérium szintjén is megoldást keresni erre. Zajlik az új, a munkabeszüntetéseket is szabályozó társadalmi párbeszéd törvény előkészítése, mutatott rá Budăi, ennek gyakorlati részéhez szolgálhat tapasztalattal a csütörtöki látogatás és kihangsúlyozta: ahogy a prefektus, a területi munkaügy, úgy ő is csak közvetíteni tud a felek között, békéltető szerepnél több nem jut neki ebben az ügyben. A miniszter a jelenlegi társadalmi berendezkedésben nem tud beleszólni sem a cég, sem a szakszervezetek, sem az alkalmazottak döntéseibe, ezeket semmire sem utasíthatja, bármelyik nemet mondhatott volna a tegnapi találkozóra is.

Vizsgálat az ITM-nél is

Régóta tudunk a minisztériumban is arról, hogy bajok vannak az Electroluxnál, ismerte el a miniszter, azonban a kormánynak és a minisztériumnak vannak helyi szolgálatai, amelyek elsőkként kell próbálkozzanak a feszültséget megszüntetni, ez nem sikerült, azért vagyok én most itt.

Az ügyben a szakszervezet is megszólalt, Vasile Dârle, az Electrolux érdekképviselete titkárának reményei szerint Budăi rendet fog tenni a szakszervezet és az ITM közötti viszonyt illetően is. A helyi munkaüggyel nem túl jó a szakszervezet viszonya, elégedetlenek ahogy kezelte a konfliktust, a rossz oldal érdekeit képviselte, szabálytalanul járt el több ízben is. Dârle a miniszteri látogatással kapcsolatban sem volt optimista, fontosnak találta meglátni azt, hogy a tárcavezető kinek az érdekeit tartja elsősorban szem előtt: az alkalmazottakét, vagy a munkaadóét. Sorin Faur szakszervezeti elnök szerint a miniszteri közbelépésnek akkor már meglenne a haszna, ha rá tudná beszélni a gyárvezetést, hogy újra tárgyalni kezdjen a szakszervezettel, ugyanis három hete nincs párbeszéd a két fél között.

Princz Csaba