Szatmárnémeti

El lehetne kerülni a tragédiákat

2021.12.03 - 15:36

Az elektromos hálózatban keletkezett meghibásodások okozták az év első nyolc hónapjában a lakástüzek 27 százalékát hazánkban, azaz országos viszonylatban több mint 1300 tűzesetet, derül ki a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU) adataiból. Annak érdekében, hogy a tragikus kimenetelű eseményeket megelőzhessük, néhány egyszerű szabályt kell betartanunk, és azonnali intézkedést meghozni, ha észrevesszük, hogy valami nincs rendben otthonunkban az elektromos hálózattal, írja közleményében a Delgaz Grid.
De mik azok a jelek, melyek az elektromos hálózat meghibásodását vagy nem megfelelő működését jelzik? Egy falból kiálló aljzat, szikra vagy furcsa zajok, amikor egy kapcsolóval járunk, illetve amikor a konnektorból kihúzunk vagy abba bedugunk egy csatlakozót, füstszagot érzünk, vagy gyanús hangot hallunk az elektromos eszközök, konnektorok, kapcsolók közelében — ezeket nem szabad figyelmen kívül hagyni. Sőt mi több, az elektromos hálózatot mindannyiszor ellenőriztetni kell, és az észlelt meghibásodást ki kell javítani, ahányszor erre szükség van, s ezt kizárólag engedéllyel rendelkező szakemberekkel végeztessük! Annak érdekében, hogy a súlyos baleseteket meg lehessen előzni, az IGSU és a Delgaz Grid szakemberei összeállítottak egy jó tanácsokból álló listát.
Többek között arra hívják fel a figyelmet, hogy figyeljünk otthonaink elektromos hálózatára és az általunk használt elektromos eszközökre, készülékekre; hívjunk szakembert, hogy ellenőrizze időszakosan a biztosítékot és az elektromos hálózatot, illetve minden egyéb esetben, ha valami rendellenességet vélünk felfedezni; a szakemberek tanácsait vegyük figyelembe, ne az alkalmi mesterekét; a meghibásodott felszereléseket minden esetben cseréltessük ki; az elektromos fővezetékhez csak a szolgáltató munkatársai férhetnek hozzá; amennyiben új háztartási gépet szereltetünk be, vagy a réginek növeljük az erejét, szakemberrel vizsgáltassuk meg az elektromos hálózatot, hogy meggyőződjünk arról, elbírja-e a plusz terhelést; amennyiben az elektromos hálózat otthonunkban utólagos módosításra szorul, azt csak szakember segítségével vigyük végbe!
A beltéri elektromos hálózat a fogyasztók tulajdona, így a megfelelő használat, az időszakos ellenőrzés és az esetleges meghibásodás esetén szükségessé váló szakszerű javítás is az adott tulajdonos felelőssége. Egy látszólag kisebb hiányosság (kilazult kapcsolók, aljzatok vagy kopott elektromos panelek) a legsúlyosabb következményekkel járó eseményekhez vezethet, hívják fel a lakosság figyelmét a Delgaz Grid munkatársai.
Gyakorlatilag a lakástüzek többségét a nem megfelelő módon használt (alulméretezett, túlterhelt, hibás vagy improvizált) elektromos vezetékek, meghibásodott vagy nem tisztított kémények, illetve a fűtőalkalmatosságok meghibásodása okozta az IGSU adatai alapján. Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség adatai szerint az év első nyolc hónapjában 9,4 százalékkal növekedett a lakástüzek száma az elmúlt év azonos időszakához képest, elérve a 4856-ot. A tűzesetek dinamikáját vizsgálva kiderül, hogy a magánházak jobban ki vannak téve ennek a veszélynek az építőanyagok minősége és az elektromos hálózaton végzett improvizációk miatt.
A Delgaz Grid közleményében arra is rávilágítanak, hogy egyéb hasznos tanácsokat a România Sigură elnevezésű projekt közösségi oldalán olvashat a lakosság.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Nem végeztek a gázcsőcserével

Még napokig le lesz zárva a fél sáv a Németi templom előtt.
Belföld

Marad, vagy sem áprilistól az energiaár-sapka?

Három változatról tárgyalnak a hét folyamán.
Belföld

1.400 gáz- és áramlopás történt

Az okozott veszély óriási, az okozott kár 12,5 millió lej — és mindenki megfizeti az árát.