Szatmárnémeti

El lehet kezdeni a tavaszi faültetést

2021.03.08 - 19:02

Novembertől áprilisig bármikor lehet fát ültetni, az egyedüli feltétel, hogy ültetéskor a talaj ne legyen fagyos, viszont ha ültetés után, éjszaka fagy, az már nem gond. Ennek megfelelően tehát a mostani idő — amikor még vannak éjszakai fagyok — is megfelelő lehet a faültetésre, de a kertészek mégis azt javasolják a most fát ültetőknek, hogy várják ki még ezt a pár napot a csemeték kihelyezésével. A fagyos éjszakák csütörtök hajnalig fognak tartani, az előttünk álló hétvégén már plusz fokok lesznek éjszaka is, kiváló lesz az idő a faültetéshez.

Visszametszés

A gyakorlat azt mutatja, hogy a rengeteg februári esőnek köszönhetően a talaj elég nedves ahhoz, hogy még locsolni se kelljen az ültetőgödörbe tett kis fát, de a kertészek szerint a sárossá nedvesített ültetőföld soha nem árt. Azért jó sárrá vizezni a földet, ami a növény gyökerére kerül, mert így jobb lesz a tapadás a talaj és a gyökér között, sokkal könnyebben megfogan a fa, ha ki van szorítva a levegő a gyökerei közül. Kiültetés előtt érdemes visszametszeni úgy a gyökerét, mint az ágait is a fának, a visszametszett gyökér szaporább növekedésre van ezáltal serkentve, a kevesebb ágon növeszteni kezdett kevesebb levél pedig levesz némi terhet az új hellyel is küzdő friss, kezdetleges gyökérzetről.

Tömörödés

Érdemes nagyobb és mélyebb ültetőgödröt ásni a fának, mint amekkorát a gyökér mérete sugall. A gödör aljába úgy kell némi szerves trágyát elhelyezni, hogy egy vékony réteg porhanyós föld még bekerülhessen ez és a gyökér közé, és a tágas ültetőgödörbe visszakerülő megpuhított föld szintén a fa életben maradását segíti elő. A talaj felső rétege termékenyebb, tápanyagokban gazdagabb, mint az alsó, ezért arra kell törekedni, hogy az először kiásott földréteg kerüljön be először az ültetőgödörbe. A visszatöltött földet érdemes óvatosan megtaposni, a tömörödés szintén ahhoz vezet, hogy jobb lesz a kontakt a fa gyökere és a köré rakott föld között.

Kevés trágya

Kis mennyiségű természetes trágyán vagy komposztálóban pár évig érlelt humuszon kívül más „táplálékot” nem szükséges a növendék fának nyújtani, pláne olyat nem, ami magas nitrogéntartalma miatt bő levéltermésre, lombnövesztésre készteti a frissen kiültetett fát, mert az első években a gyökér megerősödése a lényeg, a koronafejlesztés fontossága csak másodlagos.

Princz Csaba

Fotó: A szerző felvétele