Szatmárnémeti

El lehet fáradni a szülői szeretetben?

2024.10.18 - 13:50
Merész kérdésre keresték a választ dr. Frigy Szabolcs vezetésével a Lankadatlanul októberi eseményén. A szigetlankai nyitott bibliaórán sok szülő, nagyszülő kapott bátorítást a gyermeknevelésre.

A gyermekeknek joguk van az egészséges szülőkhöz – Szülői kiégésről, Lankadatlanul: csütörtök délután a szülői kiégés okairól és követkeményeiről hallhattak őszintén mindazok, akik elérkeztek a Szatmár-szigetlankai református templomba. Rácz Ervin lelkipásztor köszöntötte a gyülekezetet, és beszélt a tékozló fiú példázatával kapcsolatosan arról, hogy gondoskodó Atyánk van, akihez szülőként is fordulhatunk erőért és türelemért. Kocsis Leila beosztott lelkipásztor gyermekfoglalkozást vezetett az esemény alatt.

hirek/2024/10-oktober/l2.jpg

A Lanka Duó, azaz Papp Krisztina kántornő és Csorvási Mihály presbiter, már megszokott szolgálattevői a Lankadatlanul nyitott bibliaóráknak, ez alkalommal is csodálatos énekekkel vezették fel az előadást: Sokszor úgy érzem összeroskadom… – ez bizony egy szülő őszinte imádsága is lehet.

Ma gyereket nevelni, olyanná vált, mint egy “termékfejlesztés.”

Egy teljesítményalapú társadalomban, szülőnek lenni is teljesítmény kérdése. – mondta előadás első gondolataként dr. Frigy Szabolcs. Elvárás lett, hogy a szülő oldjon meg mindent: logisztika, felelősség, uzsonna, mindez két generáció között összenyomva: a szülők és gyerekek. Közben tovatűnik a szülői magabiztosság, egyre rövidebb ideig látunk előre az életben, nincsenek biztosan belátható életutak. Minél nagyobb a bizonytalanság, annál erősebben ragaszkodunk ahhoz, ami biztosnak tűnik. Ma gyereket nevelni, olyanná vált, mint egy “termékfejlesztés.”

A gyereknek márpedig joga van egészséges, elérhető, megszólítható, nem kiégett, odaforduló, nyitott… szülőkhöz. A kiégés olyan, mint amikor a gép túlmelegszik. A kiégési szindróma a krónikus stresszre adott egyéni válaszreakció, amely fokozatosan fejlődik, és végül krónikussá válhat, ami egészségi elváltozásokat okoz. A depresszió belülről indul kifelé – érzelmi oldalról indul. A kiégés – kintről indul befelé – “technikai” gondokból indul, de később lehet érzelmi probléma is. Nagyon sokszor a hasonló tünetek miatt, depressziónak diagnosztizálják. Mentálisan és fizikailag fáradtnak érzi magát, nem tud már magából adni. A szülőt felemésztik gyermeke szükségletei, ezáltal növekszik a stressz-szintje, és saját szükségleteinek figyelmen kívül hagyása miatt élete több területén is kimerül
A szülői kiégés jelei: a fizikai vagy érzelmi kimerültség – vagy mindkettő. Ugyanakkor szégyent éreznek a szülői szerepük miatt, vagy azt, hogy nem olyan jó szülők, mint régen. Úgy érzik, hogy túlterheltek vagy elegük van a szülői szerepből. Úgy érzik, hogy érzelmileg elszakadtak a gyermekeiktől. Nehéz tájékozódni, követni, reagálni, bizonytalanok vagyunk, félünk, hogy rosszul lépünk.

Mítosz, hogy “Csak a gyenge emberek égnek ki!”

A kiégés belső okai: túlzott elvárások önmagunkkal és a gyermekekkel szemben. Nem tudok sikerekre reflektálni. Az energiaháztartás felborul. A külső okok: társadalmi elvárások és sztereotípiák, korlátozott szociális támogatás, túlterheltség (munka, gyereknevelés, háztartás). Az előadó felvázolta és igyekezett eloszlatni a kiégéssel kapcsolatos mítoszokat, miszerint: “Csak a gyenge emberek égnek ki!” “A kiégés legyőzéséhez nagy változás kell” “Szakember vagyok, ismerem a témát, én nem éghetek ki!” “Csak szabadságra kell menni és kész…” A kiégés tünetei: fizikai és lelki fáradtság, érzelmi eltávolodás a gyerektől Inkompetencia érzése és fizikai tünetek, magány és bűntudat érzése. A kiégés fázisai: idealizmus, realizmus, stagnálás és kiábrándulás, frusztráció, apátia.

hirek/2024/10-oktober/l3.jpg

Milyen hatással van ez a családra, a gyermek-szülő és szülő-szülő kapcsolatok? A szülő türelmetlensége, ingerültsége megterhelheti a gyermek-szülő kapcsolatot, bizalmatlansághoz és feszültségekhez vezethet. A szülői burnout megmérgezheti a családi légkört, negatívan befolyásolhatja a családi élet minőségét. A folyamatos stressz és feszültség negatívan hathat a gyermekek érzelmi és szociális fejlődésére.

Az öngondoskodás nem önzés

Mit tehetünk? Fontos, hogy az egyén megtalálja a megfelelő egyensúlyt a munka és a magánélet között. Az olyan emberek, akikkel az egyén könnyen kommunikál, akik segítenek megoldani a problémákat és támogatják. A pihenésnek sokféle formája létezik. Minőségi idő eltöltése. A megfogalmazott célok legyenek reálisak, de motiváljanak. Legyünk kevésbé kritikusak magunkkal szemben. Naponta fogalmazzunk meg szülői sikerélményeket. Az öngondoskodás nem jelenti azt, hogy önzőek vagyunk, ne okozzon ez lelkiismeretfurdalás. Ugyanakkor nem kell a gyermekünk összes álmát nekünk megvalósítanunk! Ez nem a mi felelőségünk. Jogunk van a minőségi énidőhöz. A szülők 60%-a nem tesz rendszeresen semmit a pihenés és a feltöltődés érdekében. Ötből két szülő úgy érzi, hogy a fáradtság befolyásolja azt a képességét, hogy olyan szülő legyen, amilyen szeretne lenni. A szülők közel fele úgy gondolja, hogy nincs elég idő a nap folyamán, hogy mindent el tudjon végezni. Legyen egyszerűbb a gyermekkor, éppen ezért ne túlozzunk: néha túl sok tárgy, túl sok információ, túl sok választási lehetőség és túlzott a sebesség.

hirek/2024/10-oktober/l4.jpg

Csak úgy elrepült a két óra, sikerült egy kicsit megállni, a szülők valódi buzdítást kaptak és segítséget arra nézve, hogy ne égjenek ki abban, amit a legjobban szeretnek csinálni. Isten Igéje és a közös éneklés is bátorító volt.

Rácz Ervin

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!