Szatmárnémeti

El kell hagyja a strandot a nemüzemeltető

Az normális, hogy egy ködös téli napon elhagyatott egy strand, de a szatmárnémeti sajnos a nyári napokon is elhagyatott volt az utóbbi három évben (Fotó: SZFÚ/archív)
2022.04.12 - 11:00
Végrehajtóval fog érvényt szerezni igazának a város, ha a strandot (nem) üzemeltető cég a héten nem adja át a létesítményt az önkormányzatnak. Évek óta zárva tart, perelt a város, és nyert. Azt viszont még nem tudni, hogy lesz-e legalább részleges nyitás idén.

Hétfőn a város — elméletileg — használatba kell tudja venni a szatmárnémeti régi strandot, amit most még a Beny Alex Kft. üzemeltet. Tavalyi tanácsi döntés volt arról, hogy a cég nem tartotta be, amit a koncessziós szerződésben vállalt, ezért le kell mondania a további üzemeltetésről, és április hatodikai bírósági döntés mondja ki, hogy a városnak van igaza, a cégnek pedig alá kell vetnie magát a szerződésbontásnak. Kereskényi Gábor szatmárnémeti polgármester elmondta, hogy a bírósági döntéstől számított tíz napon belül a Beny Alex képviselői át kell adják a strand kulcsait a városnak, ha nem így tesznek, végrehajtóval szereznek jogot igazuknak, rendőri segítséggel mennek birtokba venni a létesítményt.

Hanyagságból visszaeső

A városvezetésnek akkor lett egyértelmű, hogy a Beny Alex-féle menedzsment irányítása alatt talán már soha nem lesznek normális szolgáltatások, amikor a koronavírus-járvány idején enyhülő megszorítások időszakában sem azon volt a strandvezetés, hogy megnyisson, miközben a város másik strandja alig várta a lehetőséget a nyitásra. Ugyanakkor évek óta nincs megnyitva a gyógyüdültetési központja sem a régi strandnak, holott ez is feltétele volt a 2005-ben megkötött koncessziós szerződésnek. A Beny Alexet már a Dorel Coica vezette polgármesteri hivatal is megpróbálta kapacitálni arra, hogy javítson a nyújtott szolgáltatásokon, ne csak a pénzt inkasszálja, 2014-ben például parkolóépítést kért a cégtől, amely kérés nem lett teljesítve azóta sem.

A város lesz a gazda

Kereskényi a mostani helyzettel kapcsolatban elmondta, hogy amikor visszakerül a városhoz a strand, első dolguk lesz feltérképezni, hogy a létesítmény falain belül mi a reális helyzet, milyen állapotban vannak a medencék, a berendezések, az épületek, a kutak. A polgármester biztos abban, hogy időigényes és költséges javítási munkálatokra lesz szükség, és abban is biztos Kereskényi, hogy a város képes lenne huszonegyedik századi körülményeket biztosítva üzemeltetni a strandot, ezért nem gondolja úgy, hogy újra koncesszióba kellene adni azt egy harmadik félnek.

Részleges nyitás?

A polgármester arról nem beszélt, hogy lesz-e szezonnyitás idén május elsején a szatmárnémeti régi strandon, azonban többféle forgatókönyv is elképzelhető ezzel kapcsolatban. Az semmiképp sem reális, hogy teljes nyitás legyen idén, hiszen három éve rá se néztek a létesítményre, így kizárt, hogy ne legyenek problémák. Az azonban elképzelhető, hogy egy medencével, részlegesen megnyissák akár már május elsején a városi strandot, ahol pedig még javítanak vagy egyebet dolgoznak, azt elkerítenék a strandoló nagyközönség elől.

Helyieknek olcsóbb

Nagyon sokan várják ennek a strandnak a megnyitását, hiszen régebbi voltánál fogva nagyobb, terebélyesebb fák nyújtotta árnyékkal tudja kényeztetni a vendégeket. Míg a céges koncesszió idején működött, addig is voltak kedvezmények szatmárnémeti illetőségű nyugdíjasok számára, amikor pedig teljes egészében a városhoz kerül, mindenképp további kedvezményekre lehet számítani. Általános olcsóság is lehet a jegyárak tekintetében, hiszen ha a város lesz a menedzser, akkor nem a hasznot tartja majd szem előtt az üzemeltető, hanem a köz szolgálatát.


Mi a koncesszió?

A koncesszió az európai uniós értelmezés szerint a közszféra és (az esetek többségében) magánvállalkozások között létrejött partnerség, amely többletértéket hoz létre egy adott területen, például az infrastruktúrafejlesztés terén.
A koncesszió a polgárok mindennapi életviteléhez, az életminőségük javításához kapcsolódó szolgáltatásokat nyújtó ágazatokra jellemző.
Ilyen ágazatok például a következők: közúti és vasúti közlekedés, kikötői és légikikötői szolgáltatások, autópálya-karbantartás és -üzemeltetés, hulladékgazdálkodás, energiaellátás és fűtési szolgáltatások, valamint a szabadidőparkok, parkológarázsok, üdülőövezetek üzemeltetése.
A koncesszió lehetővé teszi a hatóságoknak, hogy magántőke bevonásával és a magánszférában kifejlesztett know-how felhasználásával kiegészítsék a közszférabeli erőforrásokat, és új, közcélú infrastrukturális és szolgáltatási befektetéseket eszközöljenek anélkül, hogy ezzel további terhet rónának a közkasszára.

Princz Csaba