Saját víz- és csatornázási közhasznú társasága van Szatmárhegy községnek, nem az Apaserv Rt. látja el vízzel ezt a Szatmárnémetivel szomszédos települést. A cég mérései szerint már májusban óriásit nőtt a fogyasztás, az áprilisi 12 ezer köbméterhez viszonyítva májusban már 34 ezer köbméter víz folyt át a víznyerő kutak mérőóráin. És mivel a hatalmas fogyasztás azóta sem csökkent, sőt mi több, emelkedett (júniusban már 47 ezer köbméteres fogyasztás volt feljegyezve), július elsejétől korlátozni volt kénytelen a kiadott vízmennyiséget a közszolgáltató. A szabály értelmében este tizenegy és hajnali öt óra között elzárják a csapokat, szüneteltetik a vízszolgáltatást a község háztartásaiban; a megszorítás július 1. és augusztus 31. között van érvényben. Ilyen nagy fogyasztást, mint az elmúlt hónapban, fennállása óta még soha nem mért a szolgáltató.
Vízmegvonás kényszerből
Iszák Szilágyi Melinda szolgálatvezető lapunknak elmondta, hogy a szolgáltató élete sem olyan egyszerű, mint ahogy azt sokan gondolják, az altalajkincsnek minősülő víznek a felhasználását, a fogyasztás mértékét állami hatóság figyeli, felügyeli, a szolgáltató maga is megrovást kap, ha túllép egy bizonyos szintet a kitermelt víz mennyisége. Az éjszakai „vízmegvonás” szükségességét támasztja alá az is, hogy ha nem teszik meg ezt a lépést, napközben sem tudtak volna normális víznyomást biztosítani, mert a nagy fogyasztást nem győzik a szivattyúk és a pumpák, a szolgáltatás fenntartása érdekében hozzá kell nyúlni a tartalék víztározók vizéhez is. Ezek szintje csökken, visszatölteni nincs kapacitás, így soha nem lenne víznyomás, ha valamikor nem zárnák el a településekre vezető csöveken a főcsapokat. Persze a dolgot nem így akarja hosszú távon kezelni a szolgáltató, tervbe van véve újabb kút fúrása, hogy növelni tudja a kapacitást, hogy el tudja látni a normális, vezetékes vízszolgáltatáshoz kötődő háztartási fogyasztást.
Meg lesznek büntetve
Addig is, amíg az új kút beüzemelése megtörténik, a szatmárhegyi víz- és csatornázási szolgáltató közhasznú társaság helyszíni ellenőrzések révén is fel akar lépni a fogyasztás visszaszorítása érdekében, az üzemeltető szerint szükség lesz ellenőrzéseket végezni, hogy melyik címen mire használják a vizet, mert ha így megy tovább, fokozódni fognak a problémák. A takarékos vízfelhasználás ugyanis nem csak a fogyasztókra érvényes, a cégnek is csak egy bizonyos mennyiséget lenne szabad kitermelnie havonta, nem szipolyozhatja a végtelenségig a mélységi vízbázist. Az országos vízgazdálkodási hatóság által megengedett havi mennyiséget háromszorosan lépte túl az elmúlt időszakban a szatmárhegyi szolgáltató. Jövő héten kapják majd kézhez az emiatt kiállított jegyzőkönyvet, amiből ki fog derülni, mi is pontosan a nagy fogyasztás miatt velük szemben érvénybe léptetni kívánt szankció a felügyelő hatóság részéről.
Hétvégi csúcsfogyasztás
Dombvidéken elterülő településről van szó, ahol nehezebb saját fúrt kútból alkalmas vízhez jutni, mint síkvidéken. A vízszolgáltatónál sejtik, hogy hová folyik el a sok víz, és azt is látják a fogyasztás alakulásán, hogy elsősorban hétvégén ugrik meg az elfogyasztott mennyiség, de persze a hétköznapi mennyiség sem kismiska. Szatmárhegyen és a hozzá tartozó településeken sok ház szolgál hétvégi házként, ahova a munkaszüneti napokon kiérkező tulajdonosok nekiállnak kiskertet, füvet, gyümölcsöst locsolni, burkolatot, autót, házat mosni, zuhanyozni, medencét feltölteni. Van olyan lakcím, ahol péntek délutántól vasárnap estig legalább egy csap folyamatosan nyitva van. A helyi hatóságok figyelmeztetést adtak ki korábban, hogy ennek így nem lesz jó vége, nemrég pedig újból kérték az embereket, hogy háztartási célokon kívül másra ne használják a vizet ebben az aszályos időszakban — de ezeknek a lépéseknek nem lett foganatjuk, azért került sor az éjszakai vízkorlátozásra. És lehet, hogy Szatmárhegy az első, főleg, mert más helyzetben van vízszolgáltatás tekintetében, mint a megye nagy része, de hasonló lépésekre lehet számítani minden olyan településen, ahol nyakló nélkül, és nem háztartási célokra van elhasználva a vezetékes víz.
Ténybox
Európai vízkorlátozási szabályok
• Épített úszómedencéket vezetékes vízzel feltölteni tilos!
• Gumi- és egyéb medencék használata tilos!
• A havi 10,1 köbméternél többet használó háztartásokat pénzbírsággal sújtják, vagy vízgazdálkodási berendezéseket telepítenek az ingatlanjukra.
• Személyenként legfeljebb napi 87 liter települési ivóvíz használata van javasolva (munkahelyi, otthoni fogyasztás együttvéve).
• A mezőgazdasági felhasználóknak 60 százalékkal kell csökkenteniük a felhasználást az aszályos időszak előtti normál időszakhoz képest.
• A céges ingatlanoknak 45 százalékkal kell csökkenteniük a vezetékes víz használatát az aszályos időszak előtti normál időszakhoz képest.
• A felszín alatti vízkészletek megőrzése érdekében a kútvíz kültéri felhasználása kerülendő, nem javasolt.
• A burkolt felületeket tilos vezetékes vízzel leönteni, mosni.
• A vezetékes vízzel való öntözés tilos.
• Járművek vezetékes vízzel történő mosása tilos.
Princz Csaba