Belföld

Együttműködésre szólítja fel a pártokat Marcel Ciolacu

2020.04.05 - 15:06

Nyílt levélben fordult vasárnap a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, Marcel Ciolacu a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ, a Pro Románia, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE), a Népi Mozgalom Párt (PMP) elnökéhez, valamint a nemzeti kisebbségek parlamenti csoportjának vezetőjéhez, hangsúlyozva, valamennyi alakulat együttműködésére van szükség ahhoz, hogy mielőbb kidolgozzanak egy, az országot a jelenlegi válságból kivezető tervet.

"Sürgősen intézkedésekre van szükség, hogy minél rövidebb időn belül tudjunk kilábalni a jelenlegi társadalmi és gazdasági válságból. Nincs itt már helyük sem választási számításoknak, sem politikai vitáknak. Nem engedhetünk meg magunknak több késlekedést és hibát. Ezt az üzenetet tolmácsoltam ma a parlamenti pártok elnökeinek küldött nyílt levélben" - írja egy Facebook-bejegyzésben Ciolacu.

A PSD ügyvivő elnöke levelében rámutat, az elmúlt száz év legsúlyosabb társadalmi és gazdasági válságát éli Románia.

"Ezekben a nehéz pillanatokban életbevágóan fontos hatékony és gyors döntéseket hozni, hogy elkerüljük az olyan szörnyű helyzeteket, amelyeket más országokban már láthattunk, és amelyeknek kiszámíthatatlan hatásai lehetnek az egészségügyben, a gazdaság, az oktatás és általában a szociális élet terén" - fogalmaz.

Ciolacu hangsúlyozza, "el kell ismerni", hogy az egészségügyi világszervezetnek a koronavírussal kapcsolatos első figyelmeztetései óta eltelt időben a romániai politikai osztály "mélyen az elvárások alatt" teljesített.

"Az előre hozott választásokról és más kicsinyes politikai témákról folytatott tárgyalások vagy a külföldről érkezett figyelmeztetéseket minimalizáló nyilatkozatok megengedhetetlen mértékben késleltették a járványra való felkészülés tekintetében fontos döntéseket" - véli.

A képviselőházi elnök szerint a hatalom és az ellenzék, a kormány és a parlament, illetve az egyes parlamenti pártok közötti párbeszéd hiánya negatív hatással van az állampolgárokra, "akik sokkal többet várnak el azoktól, akiket megválasztottak".

"Életbevágóan fontos napok vesznek el, amikor a pártok benyújtanak egy javaslatot a parlamentbe, amelyet aztán a kormány átvesz és sürgősségi rendelettel fogad el, de mélyreható vizsgálat nélkül, így aztán a parlament kijavítja a hibákat, más törvényhozók pedig megtámadják az alkotmánybíróságon, hogy akadályozzák meg a gyakorlatba ültetését" - fogalmaz Ciolacu.

Hozzáteszi, emellett "egy teljesen kontraproduktív verseny" zajlik a törvényhozók között a különféle gazdasági és társadalmi témájú törvénytervezetek benyújtásában, amelyek azonban a legtöbb esetben elhamarkodottak, nélkülözik az alapos elemzést, ezért még nagyobb egyensúlyhiányt idézhetnek elő. "Mindezeknek véget kell vetni, mert ezúttal az emberek egészsége vagy az élete a tét" - nyomatékosítja Marcel Ciolacu.

AGERPRES

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Ez egy jele a schengeni csatlakozásnak?

Románia és Bulgária is bizonyított, de a labda még mindig Ausztria térfelén pattog, hiszen nem szüntette meg a teljes jogú tagsággal kapcsolatos vétóját. Ráadásul az osztrákok vasárnap választanak.
Belföld

Nem nőnek a biztosításárak

...legalábbis az év végéig.
Belföld

Egy, csak egy jelölt lehet a biztosi posztra

Von der Leyen egy női jelöltet kért a Romániának járó uniós biztosi posztra.