A változékony időjárás sokak szervezetét megviseli, a fáradtság, ingerlékenység is gyakori. Ebben az időszakban a megfelelő öltözködés is nehezebb, nem csoda hát, hogy sokan megfáznak.
Szeszélyes, mint az időjárás, szokták mondani. Ez a kijelentés a mostani időjárásra is tökéletesen igaz, míg reggel nem ritkán előfordul, hogy sorjáznak a mínuszok, addig délutánra kellemes meleg idő lesz. Az időjárás naponta változik, nehéz alkalmazkodni. Szervezetünket is megviseli ez az időszak, gyakran fáradtak, ingerlékenyek vagyunk, és nagyon könnyen megfázhatunk. Dr. Barbul László háziorvos szerint a mgoldás a réteges öltözködésben van. Úgy kell reggel felöltözni, hogy délután legyen mit levenni, főleg azoknak, akik már reggel korán elindulnak munkahelyükre, és esetleg csak késő délután, este érnek haza. A megfázás ellen természetes módszerekkel védekezzünk: gyümölcs, mozgás, vitamin. A szakember szerint ilyenkor fokozatosan figyeljünk oda a zöldség- és gyümölcsfogyasztásra, hiszen szervezetünket a téli, vitaminhiányos időszakra is fel kell készíteni. Ha lehetőségünk engedi, fogyasszunk idénygyümölcsöket — almát, körtét, szőlőt —, melyek frissek, és itthon termesztik őket. Persze a déli gyümölcsöket sem kell azért mellőzni.
Dr. Barbul kiemelte a káposzta fontosságát — akár nyers, akár savanyított formájában esszük, nagyon egészséges, és sok vitamin található benne. Szervezetünket különféle vitaminkészítményekkel is erősíthetjük, legyen az cseppfolyós vagy szilárd halmazállapotú változat, melyet mindenki életkora, igénye és pénztárcája függvényében vásárolhat meg a gyógyszertárban. A háziorvos elmondása szerint a meghűléses időszak már elkezdődött, főleg a kisebb gyermekek, óvodások körében. Aki beteg, figyeljen arra, hogy ne menjen tömegbe, mert tovább terjeszti a betegséget, legfőképp azokra érvényes ez, akik emberekkel, emberek között dolgoznak. Ha felfedezzük magunkon a tüneteket, próbáljunk természetes módszerekkel gyógyulni, ne szedjünk egyből antibiotikumot, mert az gyakran többet árt, mint használ. Ha azonban a tünetek nem múlnak, forduljunk orvoshoz — mutat rá a szakember, aki felhívta egyúttal a figyelmet a mozgás fontosságára is, hiszen nagyon jót tesz a szervezetnek, ha akár csak napi fél órát sétálunk a szabadban, vagy sportolunk. Egy kis odafigyeléssel, egészséges táplálkozással és néhány apró trükk betartásával segíthetjük szervezetünket, hogy elkerülje a betegségeket.
A Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság most még nem vezet statisztikát a felső légúti megbetegedésekről, tudtuk meg Dorina Dragoş-Guran igazgatónőtől, a nyilvántartás vezetését október második felében kezdik csak el.