A folyamatosan emelkedő árak és a viszonylag alacsony fizetések egyre több embert kényszerítenek rá arra, hogy főállásuk mellett egy másodállást is bevállaljanak. Az eJobs által végzett legutóbbi felmérés résztvevőinek 44,5%-a állította azt, hogy ki kell egészítenie havi jövedelmét, ezért van másodállása. Közülük 29,5% egyszerre két helyen dolgozik, hétfőtől péntekig, 11,2%-uknak hétfőtől péntekig teljes munkaidőben, hétvégén pedig részmunkaidőben, 11,6%-uk alkalmanként plusz projekteket vállal, ha plusz pénzre van szüksége, 3,8%-uk pedig csak részmunkaidőben, de több helyen dolgozik.
Arra a kérdésre, hogy mennyivel keres többet másodállásából, 38,7% azt válaszolta, hogy főállából szerzett fizetésének 20-30%-át, a megkérdezettek 18,8%-a fizetésének 30-40%-kal „gazdagszik”, 14,9% 40-50%-kal, 9,9% pedig több mint 50%-kal egészíti ki jövedelmét. 13,4%-uk számára a második munka a fizetés megduplázását jelenti, míg 4,3%-uk még azt is elmondta, hogy a részmunkaidős vagy hétvégi munka jobban fizet, mint a főállás.
A két munkahely általában nem függ össze
"Érdekes módon a válaszadók több mint fele (56,8%) azt állítja, hogy a második munkahelye teljesen más területen van, mint az első, és meglepő módon a megkérdezettek 73%-a azt mondja, hogy képesnek érzi magát arra, hogy hosszú távon két munkahelyen dolgozzon. További 9,6% legfeljebb 6 hónapig tudná ezt megtenni, 17,4% pedig úgy látja, hogy ez olyan kompromisszum, amit legfeljebb egy évig lenne hajlandó folytatni. A felmérésben résztvevők a fő hátrányokat abban látják, hogy egyrészt nem tudnak mindkét munkahelyen úgy teljesíteni, ahogy kellene, másrészt nem marad idejük a magánéletükre, de azt is, hogy kimerültnek érzik magukat, és attól tartanak, hogy az egészségükre is hatással lesz" - magyarázza Ana Călugăru, az eJobs kommunikációs vezetője.
A két állást betöltők 46,8%-a feladná az egyik állását, ha a fizetése egyik fele elegendő lenne a havi kiadások fedezésére. 12,1% akkor tenné ezt, ha már nem tudná fenntartani a munka és a magánélet egyensúlyát, és ugyanennyien maradnának az egyik munkahelyen, ha fizikailag és érzelmileg kimerültnek éreznék magukat. 7,4% már eltervezte, hogy amint elegendő pénzt gyűjt egy nagyobb vásárlásra, felmond. Ugyanennyien vannak tisztában azzal, hogy ha nem tudnának otthonról dolgozni, akkor képtelenség lenne két munkahelyen dolgozn, míg 21,1% azt mondja, hogy nincs okuk arra, hogy egy munkahelyen maradjanak.
Sokan attól félnek, nem bírnák a két munkahelyet
"A felmérésben azokon kívül, akiknek már két vagy több munkahelyük van, olyan munkavállalók is részt vettek, akiknek egy munkahelyük van, de bevallották, hogy gondolkodnak egy második állás bevállallásán is. A megkérdezettek 40,8%-a jelentette ki, hogy a közeljövőben jelentkezik egy második állásra, míg 34% elismerte, hogy szükségük lenne jövedelmük kiegészítésére, de nem tudják, hogy megbirkóznának-e a megnövekedett munkaterheléssel. Végül 25,2% pedig azt mondta, hogy nem szándékozik semmilyen változást tenni ebben a tekintetben" - tette hozzá Ana Călugăru.
A felmérésben megkérdezettek 66,6%-a jelenleg nem vezetői pozícióban dolgozik. 31,6% 36 és 45 év közötti, 32,8% 26 és 35 év közötti, 23,6% 46 és 55 év közötti, 6,1% 19 és 25 év közötti, 5,7% 56 év feletti és 0,2% 18 év alatti.
Hírszerkesztő