Szatmárnémeti

Egyre több az influenzás beteg Szatmáron

2019.01.30 - 08:20

Szatmár megyében is megugrott az influenzával kezelt páciensek száma. Jelenleg 13 beteget tartanak nyilván megyénkben, a legfiatalabb páciens még csecsemő. Nemcsak az influenza fertőz, hanem különböző felső légúti panaszokat okozó vírusok is.

 

Romániában egyelőre nem fenyeget az influenza miatt az iskolabezárások veszélye, viszont a tanintézmények kérhetik a tanítás felfüggesztését azokban az óvodai csoportokban és osztályokban, ahol az influenzás megbetegedések miatt hiányzók aránya meghaladja a 20 százalékot. Jelenleg az iskolaorvosok, asszisztensek minden tanítási nap elején megvizsgálják a gyerekeket, felmérik, hogy ki beteg, aki pedig megfertőződött, azt hazaküldik az iskolából.

A gyermekek között egyébként gyorsabban terjed az influenza, mert egész nap zárt közösségben vannak, és a higiéniai szabályokat sem tartják be annyira, mint a felnőttek. Szatmár megyében január 14–20. között még csak három influenzás beteget vettek nyilvántartásba, múlt héten viszont már 13 páciens szerepelt a megyei közegészségügyi hatóság regiszterében. Az influenza pedig főleg kicsiket döntött le a lábukról: a vírus megfertőzött egy egy év alatti csecsemőt, hat 2–4 év közötti óvodást, két 5–14 éves fiatalt, két 15–49 év közötti lakost és két 65 év feletti időst.

Az óvodákban, iskolákban ugyanakkor rengeteg a hiányzó, hiszen nemcsak az influenza fertőz, hanem különböző felső légúti panaszokat okozó vírusok is. A közegészségügyiek jelentése szerint múlt héten 55 Szatmár megyei csecsemőt kezeltek különböző vírusos megbetegedésekkel, 64 2–4 év közötti gyermeket, 112 5–14 éves korú iskolást, a 15–49 évesek körében 147 megbetegedést jegyeztek, míg az ennél idősebbek körében összesen 117 megbetegedést regisztráltak. Sok volt a tüdőgyulladás is: 47 csecsemőnél diagnosztizáltak pneumóniát a szakemberek, a 2–4 évesek körében 68 esetet jegyeztek, az 5–14 évesek között 86-ot, a 15–49 évesek között 74-et, míg az idősebbek körében 96 megbetegedést regisztráltak.

 

A szakemberek óva intenek

 

Az Egészségügyi Minisztérium és a járványtani szakemberek egy sor általános szabályt is közöltek, amelyek betartásával nagyobb eséllyel kerülhetjük el az influenzás megbetegedést, illetve ami segít, hogy ne adjuk tovább a vírust.

Az egészségügyiek azt tanácsolják, hogy már az első tünetek megjelenését követően keressük fel családorvosunkat, hogy hamar kiszűrhessék a valós megbetegedéseket. Az influenzás betegek ne menjenek közösségbe, a gyerekeket nem szabad óvodába, iskolába vinni! A betegeknek — és a közösségnek — az a legjobb, ha otthon, ágynyugalomban gyógyulnak. Ebben az időszakban még nagyobb figyelmet kell fordítani az általános higiéniai szabályok betartására: tüsszentés, köhögés esetén takarjuk el a szánkat zsebkendővel, gyakran és alaposan mossunk kezet, kórházi látogatás során viseljünk egyszer használatos maszkot, kesztyűt és köpenyt!

A fertőzés megelőzésének egyetlen hatékony módja az időben beadatott védőoltás. Az influenza elleni oltások elsőrendű célja, hogy egyéni védelmet nyújtsanak azon személyeknek, akiknél egy esetleges influenzavírus-fertőzés alapbetegségük vagy életkoruk miatt súlyos lefolyású lehet, valamint akiknek a megbetegedése és munkából való kiesése az ország működése szempontjából nehézséget okozna. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a vakcinatörzsek és az adott járványt okozó törzsek kellő egyezése esetén az oltott egészséges felnőttek 70–90 százalékában bizonyulnak hatékonynak a betegség megelőzésében. A védőoltás az idős emberek körében a kórházi felvételek számát 25–39 százalékkal, a halálozási gyakoriságot 35–57 százalékkal csökkentheti.

 

Tévhitek az influenzáról

 

A Bukaresti Egyetemi Sürgősségi Kórház szakemberei összeállítottak egy listát arról, milyen tévhitek keringenek a hazai lakosság körében az influenzával kapcsolatban. Ezek egyike, hogy az influenza elleni oltás influenzát okoz. Az orvosok kihangsúlyozták: az influenza elleni védőoltás nem okoz influenzás megbetegedést. Az immunizálást követően a szervezetnek átlagosan két hétre van szüksége ahhoz, hogy védetté váljon az influenza bizonyos típusai ellen, ez idő alatt viszont a beoltott személy megfertőződhet az influenzával és egyéb, felső légúti panaszokat okozó vírusokkal. Ráadásul az oltásokat a családorvosok adják be, így amíg az egészséges személyek a váróteremben várnak a sorukra, más, már fertőzött személyek által hordozott vírusoknak vannak kitéve — innen ered ez a hamis képzet.

Egy másik tévhit, hogy az egészséges embereknek nincs szükségük influenza elleni oltásra. A szakemberek éppen ezért kihangsúlyozták, hogy még a tökéletesen egészséges gyerekek és felnőttek is megfertőződhetnek az influenza vírusával, sőt, akár komoly szövődményei is lehetnek a megbetegedésnek, még ha nincs is súlyos, krónikus betegségük. Éppen ezért minden hat hónaposnál idősebb gyereknek és felnőttnek javasolt a védőoltás.

Szintén sokan hiszik azt tévesen, hogy az influenza csak egy erősebb megfázás. Az influenza, egyéb virózisokkal és hűlésekkel ellentétben, hirtelen magas lázzal, hidegrázással, izomfájdalommal és fejfájással indul. Súlyosabb esetben elhúzódó, erős köhögéshez, tüdőgyulladáshoz is vezethet.

Miután elkezdődik az influenzaszezon, már túl késő oltatni — ez is egy olyan tévhit, amit el kell oszlatni. Az orvosok szerint valóban nem árt időben elvégezni az immunizálást, még októberben, mielőtt valóban beindulna a szezon, de mivel az influenzavírusok akár májusig jelen lehetnek, ezért sosem késő kérni a védőoltást.

 

 

Bumbuluţ Krisztina