Szatmárnémeti

Egyre több az igazolt szatmári koronavírusos beteg

Egyre több, felső légúti tünetekkel küszködő szatmári lakos esetében mutatják ki a koronavírus-fertőzést (Fotó: MTI)
2023.09.27 - 12:53
Új erőre kapott koronavírus terjedése Szatmár megyében: két hét alatt közel 600 igazolt esetet vettek nyilvántartásba a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság szakemberei, ám ez csak a jéghegy csúcsa, sokan ugyanis nem tesztelnek vagy visszautasítják a családorvosi rendelőben a gyorsteszt elvégzését.

Az influenzavírusok még nem okoznak problémát Szatmár megyében, ellenben a COVID-19 megbetegedések száma folyamatosan növekszik – derült ki a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) beszámolójából. Az új típusú koronavírusos megbetegedések terjedésére a prefektusi hivatalban, Radu Roca kormánymegbízott által összehívott tájékoztatón is figyelmeztettek.

Dr. Macrina Mihai, a DSP igazgatójának elmondása szerint, ahogyan minden évben is, idén szeptemberben is megkezdődött a vírusos megbetegedések megfigyelési időszaka országszerte, így Szatmár megyében is. Az influenza egy nagyon fertőző vírusos megbetegedés, amely ellen a legmegfelelőbb védekezési mód az oltás. Az influenzavírus egyelőre nem mutat aktivitást a megyében, ellenben a koronavírus okozta COVID-19 megbetegedés egyre több szatmári dönt le a lábáról.

A SARS-CoV-2 vírus okozta felső légúti megbetegedéssel a szeptember 11–17. közötti héten összesen 254 Szatmár megyei lakost vettek nyilvántartásba, míg a rákövetkező héten, szeptember 18–24. között már 343 személyt. A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban 19 felnőttet és 4 gyermeket kezelnek, négyen intenzív terápiás kezelésre szorulnak. A Nagykárolyi Városi Kórházba két felnőttet utaltak be COVID-19 betegséggel, egyikük az intenzív terápián van, a szatmárnémeti tüdőkórházban is kezelnek egy beteget, az Avasfelsőfalui Városi Kórházban pedig két beteg szorul ápolásra.

Jelenleg átlagosan naponta 40 személynél diagnosztizálják a megfertőződést, ám ez csak azoknak a lakosoknak a száma, akiket leteszteltek. Sokan visszautasítják, hogy a családorvos elvégezze a gyorstesztet, illetve nem keresnek fel laboratóriumot, hogy kiderüljön, milyen felső légúti megbetegedést okozó vírus okozza a tüneteiket.

Dr. Macrina Mihai arra kéri a felső légúti panaszokkal küszködő lakosokat, hogy vegyék fel a kapcsolatot családorvosukkal, amennyiben pedig influenza vagy koronavírus okozza tüneteiket, ne menjenek közösségbe, hanem gyógyuljanak otthon. 

Mivel a megbetegedések száma növekszik, ezért a kórházaink is óvintézkedéseket hoztak a fertőzés terjedésének megakadályozásáért. A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban például már kötelezővé tették a maszkviseletet, hogy ezzel is védjék a beutaltakat és az egészségügyi személyzetet. A maszkviselés nem csak a kórházi látogatók számára kötelező, hanem a járóbeteg szakrendeléseken megjelenő személyek számára, tehát a poliklinikán is.

A szúnyogcsípéssel terjedő nyugat-nílusi vírus is jelen van: 6 megbetegedést jegyeztek

A DSP tájékoztatása szerint, nem csak az influenzától és a koronavírus-fertőzéstől kell tartania a lakosságnak, hanem a nyugat-nílusi vírustól is. Az országos, összesített adatok alapján, szeptember 21-ig Románia szerte 55 megfertőződést jegyeztek, nyolc esetben a vírusfertőzés halálos kimenetelű volt. Szatmár megyében az elmúlt időszakban 6 megbetegedést vettek nyilvántartásba a szakemberek, ugyanakkor egy szatmári belehalt a vírusfertőzés okozta megbetegedés szövődményeibe.

A szúnyogcsípéssel terjedő nyugat-nílusi vírussal fertőzött személyek legtöbbjénél a fertőzés tünetmentesen zajlik, néhány százalékban enyhe, influenzaszerű tünetek jelentkeznek, amelyek többnyire 3-6 nap alatt maguktól gyógyulnak. Bizonyos esetekben idegrendszeri tünetek léphetnek fel, melyek leggyakrabban idős embereket érinthetnek. A fertőzés a szúnyogcsípéssel emberről emberre nem terjed, de szervdonációval és vérátömlesztéssel átadható.

A közegészségügyi igazgatóság a kéri a lakosságot, hogy védekezzenek a szúnyogcsípések ellen. Viseljenek hosszú szárú, hosszú ujjú ruházatot, hogy csökkentsék a csípésnek kitett bőrfelületet. Ha szabadban tartózkodnak használjanak a bőrre kenhető, fújható rovarriasztó szereket. Zárt térben a legfontosabb a nyílászárók felszerelése rovarhálóval, mely biztos, hosszú távú és vegyszermentes megoldást jelent. Ha szúnyogok jutottak a lakásba, szúnyogirtó párologtatóval, vagy aeroszollal irthatják őket.

A szúnyogfajok egy része nem kötődik a természetes vizes élőhelyhez, hanem a házkörüli edényekben, hulladékban, árkokban felgyűlt esővízben városi környezetben is sikeresen kifejlődik. Ezek a szúnyogok esős időjárást követően országszerte, tájegységtől függetlenül megjelenhetnek a településeken. A településeken fejlődő szúnyogok ártalmának visszaszorítását hosszú távon csak a lakosság szemléletformálása, aktív együttműködése segítheti elő. Ezért kiemelten fontos, hogy szüntessék meg a kertben, az udvaron előforduló olyan vízgyűjtőket, amelyek a szúnyogok szaporodását segítik.

Bumbuluț Krisztina

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Sokkal több a beteg, mint tavaly ilyenkor

Szatmár megyében is nőtt az influenzás, tüdőgyulladásos betegek száma.
Szatmárnémeti

Terjednek a felső légúti megbetegedések

Nőtt a felső légúti megbetegedéssel, influenzával és tüdőgyulladással küszködő Szatmár megyei lakosok száma.
Szatmárnémeti

18 halálesetet okozott a nyugat-nílusi vírus

Szatmár megyében két fertőzést igazoltak a nyár folyamán, haláleset idén nem történt.