A megye több területéről is jeleztek veszett rókát, vagy kutyát, állatorvosok szerint több be nem jelentett, közzé nem tett eset is lehet megyeszerte, nagyon kell vigyázni városszélen, faluszélen, erdőn mezőn, embernek, háziállatnak egyaránt.
Rossz immunizáció
Az állatorvos szakemberek szerint a rossz vadgazdálkodás az oka a veszettség terjedésének, manapság már nem szórják terepet bejárva az veszettség ellni szerrel átitatott eledelt a rókák, nyestek, menyétek, vadmacskák járta erdőkerületeket, a légi úton történő immunizáció nem hatásos.
Aggályos a helyzet
Az évnek ebben a szakában szokott a legtöbb veszettség előfordulni, a megelőzés érdekében fontos lenne oltani a kutyákat, macskákat, hogy ne kapják el ezt az állatra és emberre egyaránt veszélyes vírusos megbetegedést.
A veszettség az egyik legrégebben ismert fertőző állat-betegség, amely nem csak a beteg állat harapásával, hanem például nyálával való érintkezés során terjed a másik állatra vagy akár az emberre is. Többszörös előfordulása járványügyi helyzet szempontjából is aggályos, mert a fertőzött, idegrendszeri tünetekben szenvedő, rendellenesen viselkedő vadállatok nagy távolságokat is megtehetnek, így a betegséget településen belül, vagy teljesen máshol élő állománynak is átadhatják.
Ilyenkor nagyobb a kockázat
A februári párzási időszak egyébként is az állatok fokozott mozgásával, gyakoribb harcokkal jár, megnövelve a veszettség terjedésének kockázatát.
Princz Csaba