Egészség

Egyre több a súlyos beteg

Szatmár megyében tavaly 93 új tüdőrákos beteget vettek nyilvántartásba / Fotó: Meddinorad Radiológiai Centrum
2021.08.03 - 20:00

Nagyon sok előrehaladott állapotú tüdőrákos beteg kerül kórházba országszerte, mert a COVID-19-pandémia miatt nem kerültek időben orvoskézre, betegségüket nem fedezték fel időben. Márpedig a tüdődaganat esetében az időben diagnosztizált és kezelt betegség jelentősen javíthatja a túlélési esélyeket. „A bronchopulmonális rák korai diagnózisa életmentő lehet. A műtét akár néhány hónapos késleltetése is jelentős hatással van a túlélési arányra” — hívta fel a figyelmet dr. Roxana Nemeş, a Román Tüdőgyógyászati Társaság elnöke.

A GLOBOCAN – Global Cancer Observatory nemzetközi rákregiszter szerint 2020-ban 12 122 új tüdőrákos esetet diagnosztizáltak Romániában, kilencezret ezek közül a férfiak körében. Szintén ebben az évben 10 779 romániai lakos halálát okozta tüdőrák. Bár a férfiak körében gyakoribb a rosszindulatú tüdődaganat, a GLOBOCAN szerint a hazai nők körében is növekvő tendenciát mutat az előfordulási aránya.

A Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság éves összefoglalója szernt megyénkben 93 új tüdőrákos beteget vettek nyilvántartásba, akik között 24 nő van. Ezzel a tavalyi esztendő végére 271-re nőtt a tüdődaganattal küzdő szatmáriak száma.

Romániában a tüdőrákot az esetek zömében későn diagnosztizálják, amikor sajnos már nagyon alacsony a túlélési esély. Olyan rákról beszélünk, amelyet nehéz korán felismerni a kezdeti banális tünetek miatt. Az embereknek meg kell érteniük, hogy mennyire fontos minden évben megelőző konzultációra eljutni, nem csak akkor, ha rosszul érzik magukat, és köhögés, rekedtség, zihálás, nyálban lévő vérrögök, étvágytalanság, fogyás áll elő — ezek ugyanis a tüdődaganat jelei lehetnek. Szomorú tény, hogy az összes rákos megbetegedés közül tüdőrákban halnak meg a legtöbben. Két leggyakoribb típusa a kissejtes és a nem kissejtes tüdőrák. A kissejtes tüdőrák áttétképző hajlama erős, általában már a felfedezésekor áttétes, gyógyszerre jól reagál, ugyanakkor kezelés nélkül csekély a túlélés esélye. A nem kissejtes tüdőrák lassabban képez áttétet, valamint jobban műthető, ha időben észlelik.

A legfontosabb: nem füstölögni

A tüdőrák leginkább a dohányzás mellőzésével előzhető meg, mivel a tüdődaganatok 90 százaléka erősen dohányzó személyeknél alakul ki. A dohányzás abbahagyása, bármilyen idős is a beteg, bizonyítottan csökkenti a tüdőrák kialakulásának a kockázatát, valamint a tüdőrák miatti halálozás esélyét. Sőt, nemcsak az aktív, hanem a passzív dohányzás is növeli a tüdőrák kialakulásának kockázatát. A cigarettázás nemcsak a tüdőrákért, hanem számos más tüdő- és keringési betegségért, egyéb daganatos betegségért is felelőssé tehető.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Ismét ajándékokat vitt Kolozsvárra a Hans Lindner Alapítvány csapata

Ezúttal harminchat ajándékcsomagot juttatott el a Reménysugár csapata kolozsvári a 2-es Számú Gyermekgyógyászati Kórház Onkológiai részlegére – az ajándékokat a szatmárnémeti iskolák diájkai gyűjtötték össze a gyermekrák elleni küzdelem világnapja alkalmából.
Vidék

Harminc óvodás betegedett meg vírusos gyomorgyulladásban Aranyosmeggyesen

Harminc gyermek betegedett meg vírusos enterkolitiszban Aranyosmeggyes község óvodáiban, amelyekben ideiglenesen fel is függesztették a tevékenységet.
Belföld

Képviselőház: szigorúbban büntetik a kiskorúaknak dohánytermékeket árusító üzleteke

A képviselőház kedden döntő házként egyhangúlag elfogadta a 18 év alatti fiataloknak dohánytermékeket árusító kereskedelmi egységekre kiszabható szankciókat szigorító törvénytervezetet.