Szatmárnémeti

Egyre több a beteg gyerek

2015.09.22 - 09:00

A tanév kezdete óta egyre több Szatmár megyei óvodás és kisiskolás diák szülei panaszkodnak arra, hogy gyermekük köhög, tüsszög, folyik az orra. Egy kis odafigyeléssel azonban ezek a problémák megelőzhetők. Fontos a megfelelő, réteges öltözködés.

Az apróságok, amíg nem viszik őket rendszeresen közösségbe, jó eséllyel kerülik el a fertőzéseket, így ritkábban is betegszenek meg. Amikor azonban először kerülnek közösségbe — bölcsődébe, óvodába, iskolába —, szinte elkerülhetetlen, hogy rövid időn belül ne találkozzanak különböző kórokozókkal, a legtöbb esetben felső légúti megbetegedéseket okozó vírusokkal. Az őszi változékony időben, amikor a reggelek már csípősek, de napközben felmelegszik a levegő, nagyon könnyű megfázni gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt. A tanévkezdést követően pedig mindig megnő a beteg gyerekek száma.

Dr. Láng László háziorvos, a Szatmári Családorvosok Szövetségének alelnöke évről évre arról számol be lapunknak, hogy az iskolakezdés után egy-két héttel mindig jelentősen megnő a felső légúti megbetegedésben szenvedő gyerekek száma. Ennek egyik oka, hogy a nedves, hidegebb időben jobban terjednek a kórokozók, a gyermekközösségekben pedig könnyen átadják ezeket egymásnak a kicsik. A felső légúti megbetegedéseket nagyrészt vírusok okozzák, orrhurut, köhögés alakul ki a gyerekeknél, komolyabb esetben azonban ezek olyan szövődményekhez is vezethetnek, mint a mandulagyulladás vagy a tüdőgyulladás. A legtöbb esetben, például enyhébb köhögéskor, áttetsző orrváladékozás esetén nincs szükség antibiotikumokra, inkább az immunrendszert kell erősíteni. A napjainkban is divatos és sokat reklámozott, a patikákban vény nélkül is kapható készítményekből azonban csak azokat adjuk a gyerekeknek, amiket a családorvos ajánl! A különböző, nagy mennyiségű paracetamolt tartalmazó szerek kúraszerűen alkalmazva ugyanis pillanatnyilag enyhítik ugyan a tüneteket, de nagy dózisban, akár kombinálva, több kárt okoznak, mint amennyit használnának.

Pihenés és sok vitamin

Egy kis odafigyeléssel azonban a tanévkezdés utáni fertőzések megelőzhetők. Ebben az időszakban rétegesen kell öltözködni, mivel így könnyebb alkalmazkodni a változékony időjáráshoz, és ajánlott elkerülni a megázásokat, hiszen így is könnyen elkapható valamilyen fertőzés. A gyerekközösségek által használt, óvodai, iskolai termekben gyakran kell szellőztetni, a gyakori kézmosásra is nagy hangsúlyt kell fektetni.

Aki viszont már megfázott, az inkább néhány napig maradjon otthon, mivel így elkerülheti, hogy a környezetét is megfertőzze. Gyerekközösségek esetében még inkább fontos lenne, hogy a beteg gyermeket otthon tartsák a szülők: részben azért, hogy megfelelő körülmények között, gyorsabban gyógyulhasson, és persze azért is, hogy az iskolapadba visszatérve ne fertőzze meg társait.

Ágynyugalom mellett, a megfázott gyereknek sok folyadékot kell adni — teát, ásványvizet, gyümölcslevet, leveseket —, a szervezet védekezőképességét pedig vitaminokkal kell erősíteni: minél több C-vitamin fogyasztásával, főként zöldség, gyümölcs, például alma, szilva, szőlő formájában.

Bumbuluţ Krisztina