Tíz év alatt több mint 5,1 millió számot vittek át a felhasználók egyik szolgáltatótól a másikhoz, derül ki az ANCOM tájékoztatásából. A számhordozás legnagyobb győztese évek óta az RCS&RDS szolgáltató, amelyik igyekszik minél több előfizetőt elcsábítani.
A számhordozás lehetősége tíz éve él hazánkban, mely idő alatt több mint 5,1 millió számot vittek át a felhasználók egyik szolgáltatótól a másikhoz, derül ki az Országos Távközlési Hatóság (ANCOM) tájékoztatásából. „Több mint tíz éve van lehetőségük a felhasználóknak arra, hogy lecseréljék telefonszolgáltatójukat, s közben megőrizzék telefonszámaikat. Az elmúlt időszakban azt tapasztaltuk, hogy évről évre növekedett azok száma, akik éltek törvény adta lehetőségükkel. Saját igényeik figyelembe vételével több mint 5,1 millió számhordozás történt, ebből 4,4 millió mobilszám volt” — nyilatkozta Sorin Grindeanu, az ANCOM elnöke. A számhordozás lehetősége 2008. október 21-től vehető igénybe, és 2018. október közepéig 5,13 millió számot vittek át a felhasználók egyik szolgáltatótól a másikhoz. Idén 682 507 számhordozás történt, amelyekből 644 761 mobilszám és 37 746 fix szám volt. Az első tíz év eredményeit elemezve kiderül, hogy a számhordozás legnagyobb nyertese az RCS&RDS szolgáltató, ahová 1 583 038 számot vittek át a felhasználók, majd az Orange (1 006 134), a Vodafone (1 003 996), a Telekom Romania Mobile Communications (604 484) és a Telekom Romania Communications (192 787) szolgáltatók következnek a sorban, számol be az ANCOM.
Hasznos tudnivalók
Az ANCOM döntése alapján a hordozott szám aktiválása nem tarthat tovább egy napnál, míg a számhordozással járó teljes procedúra legfeljebb három napot vehet igénybe. Amikor hordozott számot tárcsázunk, megkülönböztető sípszót hallhatunk — ez adja tudtunkra, hogy a hívott számot más szolgáltató működteti, mint amelyik eredetileg kibocsátotta. Fontos ezt tudni, hiszen ha nem saját hálózatunkon belül telefonálunk, nagyobb percdíjjal kell számolnunk; a sípszó hallatán bonthatjuk a vonalat, ha ezt el szeretnénk kerülni. A hang csak annyit árul el, hogy hordozott számot hívunk, de azt is megtudhatjuk, melyik hálózatban van éppen az adott szám. Ehhez csupán annyit kell tennünk, hogy ellátogatunk a portabilitate.ro weboldalra, itt beírjuk a telefonszámot, és rögtön hozzájutunk az információhoz. Ugyanezen az oldalon hasznos tanácsokat is lehet találni arra vonatkozóan, hogyan lehet számot hordozni. A legelső dolog, hogy ha valaki át szeretné vinni a telefonszámát más szolgáltatóhoz, kérjen minden szolgáltatótól részletes információt a szolgáltatásról, majd válassza ki a legmegfelelőbbet. Ugyanakkor nagyon fontos, hogy alaposan tanulmányozza át a jelenlegi szolgáltatójával kötött szerződést; megeshet, hogy olyan záradékot talál majd, amely bizonyos esetekben azonnal megszünteti a szerződéses viszonyt az ügyféllel. Amennyiben eldöntötte, melyik szolgáltatót választja, következik a számhordozási típuskérvény kitöltése — mely letölthető az említett weboldalon vagy elkérhető az új szolgáltatótól —, azonban törekedni kell az adatok helyes megadására, ellenkező esetben visszautasíthatják a kérelmet. A kérvényhez általában a személyi igazolvány és az előző szolgáltató által kibocsátott utolsó telefonszámla másolatát is csatolni kell. Az új szolgáltatóval meg kell beszélni, hogy mikortól lépjen életbe a számhordozás. Az új szolgáltató értesíti ügyfelét, hogy melyik 3–4 órás időintervallumban történik meg a számhordozás, és pontosan mikor fogják aláírni a szerződést. A szolgáltatás az említett átállási időszakban megszakad.