Altfatter Tamás kormánymegbízott arra kérte az illetékeseket a vészhelyzeti bizottság tegnapi ülésén, hogy tegyenek meg mindent a gördülékenyebb határátkelés biztosítása érdekében — azaz mindig legyen szolgálatban annyi határrendész, hogy adott pillanatban, ha a szükség úgy hozza, lehessen megnyitni valamennyi ki- és belépő sávot a forgalom előtt. A kérés elsősorban a Pete–Csengersima határátkelőre vonatkozott, ahol például vasárnap majd' kétórás várakozásra voltak kényszerülve a beutazók. Ugyanakkor az is egyre nyilvánvalóbb, hogy nem csak (sőt, talán egyre kevésbé) a dolgozó határrendészek számától függ az átkelés gyorsasága: a hétvégén (pénteken reggeltől hétfő reggelig) mindössze 9543 utazó lépett be az országba — vagyis távolról sem volt tumultus, hiszen egy-egy jobb nyári napon vagy az ünnepek közeledtével (főleg decemberben) ennek többszöröse érkezik 24 óra leforgása alatt. Persze az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a román-magyar határszakasz második legnagyobb forgalmat lebonyolító átkelője mindig „kilógott a sorból”, elég csak visszapillantani novemberre: mint ismeretes, a magyar határrendészet november 2-ától új számítógépes rendszerben dolgozik, s a betanulási időszak levét most is isszák az utazók és átingázók.
Ráadásul a járvány s a vírus újabb mutánsai miatt folyamatosan szigorodnak a Romániába való beutazás feltételei, a helyzetet pedig tovább bonyolítja, hogy az országos vészhelyzeti bizottság vörös zónának minősített olyan országokat — köztük Franciaországot és Portugáliát —, amelyekben több millió az ott élő román állampolgárok száma, és akiknek a zöme haza szeretne/akar jönni a téli ünnepekre, s kicsi a valószínűsége, hogy addig más (sárga vagy épp zöld) besorolást kapjanak ezen országok. De bonyolítják a már amúgy is bonyolult helyzetet a szabályt kitalálók is (és szándákosan nem írok politikust, mert nem csak róluk van szó): vasárnap délben dr. Raed Arafat államtitkár és dr. Alexandru Rafila egészségügyi miniszter több, különféle módon értelmezhető szigorítást is bejelentett — hogy pontosan mikortól lépnek életbe, illetve hogy a két orvos által elmondott formában vagy esetleges módosításokkal, arról a kormány dönt majd. Ám a kormány nem sieti el, sem tegnap nem volt, sem mára nem terveztek kormányülést — miközben Európa-szerte több százezer, de az is lehet, hogy több millió ember várja a döntést, amelynek függvényében hazaindul (vagy nem) szeretteivel karácsonyozni, mint ahogy sokan abban sem biztosak, jövő héten el tudják-e még intézni határon túli ügyes-bajos dolgaikat.
Ami biztos (?), hogy december 20-ától a Romániába beutazó személyeknek a határátlépés előtt ki kell majd tölteniük egy nyomonkövetési formanyomtatványt — önmagában nem ördöngösség, nagyon sok ország bevezette már; ami nálunk kérdést vet fel, az sokkal inkább az, hogy a hatóságoknak sikerül-e idejében digitálisan elérhetővé tenni ezt a nyomtatványt (például a határrendészet vagy a külügyminisztérium weboldalán), hogy a hazajövők még indulás előtt kitölthessék, vagy a határátkelőknél osztogatják majd a papírlapokat, ezzel s a kitöltéssel tovább hosszítva a várakozást, nehezítve az átkelést.
Szabó Kinga Mária