Ismét felütötte a fejét a magas patogenitású madárinfluenza Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. A vírust ezúttal Csengerújfaluban, egy 37 ezer egyedet számláló pecsenyekacsa-tartó gazdaságban mutatta ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A hatóság haladéktalanul megtette a szükséges járványügyi intézkedéseket az érintett gazdaságban és vonzáskörzetében. A csengerújfalui gazdaságban a kacsák takarmány- és vízfogyasztásának jelentős csökkenése, valamint az állatok megemelkedett elhullása hívta fel a figyelmet a madárinfluenza megjelenésére. A gyanút január 18-án erősítette meg a Nébih laboratóriuma. Ezt követően a járvány továbbterjedésének megakadályozása érdekében haladéktalanul elkezdődött a 37 ezres állomány felszámolása. A kitörés helyszíne körül megtörtént a 3 km-es sugarú védőkörzet, valamint a 10 km-es sugarú felügyeleti (megfigyelési) körzet felállítása.
Tekintettel arra, hogy mindkettő átnyúlik az országhatáron, és romániai területeket is érint, az országos főállatorvos azonnal értesítette az esetről a román állategészségügyi hatóságot. A megfigyelési körzet felállításáról a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA), illetve az érintett polgármesterek is tájékoztatták a lakosságot. Szatmár megyében a DSVSA tájékoztatása szerint Óvári, Traian, Csengerbagos, Dacia, Szamosdob és Păulian települések kerültek be a megfigyelési körzetbe, azonban Pusztadaróc község polgármesteri hivatala is tájékoztatta a veszélyről a lakosságot.
Megelőzés
A madárinfluenza házi és vadon élő madarak vírusos megbetegedése, amely az állatok elhullásához vezet. Megjelenése jelentős gazdasági kárt okoz. Ennek megakadályozása és a továbbterjedés kockázatának csökkentése érdekében fontos az alábbi óvintézkedések betartása. A szárnyasokat ajánlott zárt, fedett helyen tartani, hogy ne érintkezhessenek vadon élő madarakkal. Amennyiben a zárt tartás nem megoldható, a kifutót felül és oldalról is védeni kell megfelelő erősségű madárhálóval. Az állatokat csak teljesen fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen etessék, itassák, s a takarmányt és alomanyagot szintén lehetőleg fedett, zárt helyen vagy letakarva tárolják, hogy a vadmadarak ne férjenek hozzá. Emellett a hatóságok kihangsúlyozzák, hogy fokozottan kell figyelni a higiéniai szabályok betartására. A szárnyasokkal való érintkezés előtt és után alaposan mossanak kezet szappannal, bő vízzel. Háztáji körülmények között se használják más célra az állatok gondozásakor viselt öltözetet, beleértve a cipőt, csizmát is. Mindennap alaposan meg kell tisztítani az állatok gondozása során használt szerszámokat, eszközöket. Ha beteg vagy elhullott szárnyast kell megfogni, nejlon- vagy gumikesztyűt kell használni. Új állomány beszerzésekor az újonnan vásárolt állatokat különítsék el a már meglévőktől! A hatóság kihangsúlyozza, hogy ha baromfiállományukban bármilyen rendellenességet tapasztalnak, beteg vagy gazdaságuk közelében elhullott madarat találnak, mielőbb értesítsék az állatorvost.
Ellenőrzés, bírság
A január 14. és 20. közötti időszakban a DSVSA munkatársai több ellenőrzést végeztek, melyek során egy nagykárolyi baromfifarm tulajdonosát 3500 lejre bírságolták a betegségmegelőző előírások be nem tartása miatt, ugyanakkor egy ákosi és egy petei magánszemély azért kapott figyelmeztetést, mert gazdaságukban füljelzővel nem rendelkező sertést tartottak.
Szatmár megyében jelenleg Petén és Krasznabélteken van még két aktív sertéspestisgóc, idén már 32 gócot sikerült felszámolni, tájékoztat a DSVSA. A hatóság felhívja a figyelmet, hogy a sertéspestissel való megfertőződés gyanúját azonnal jelenteni kell, az állatokat pedig meg kell semmisíteni.
2022-ben a vadászterületeken 1 elhullott vaddisznóra találtak, a laboratóriumi vizsgálatok pedig kimutatták, hogy sertéspestis-fertőzésben szenvedett, a 49 vadászterületen elejtett 74 vaddisznó közül pedig 2 volt pestissel fertőzött.
A DSVSA vezetősége arra kéri a szatmári lakosságot, hogy bármilyen állategészségügyi problémát érintő jelzéssel forduljanak bizalommal a 0800.826.787-es call centerhez, illetve munkatársaihoz a 0261.715.956-os és a 0760.789.016-os telefonszámon.
Sógor Beáta