Belföld

Egyre kevesebb jut oktatásra

2020.03.05 - 07:38

Nemhogy az évek óta ígért 6 százalék, de már a 3 százalék közelében is alig jár Romániában a bruttó hazai termék az oktatásra fordított aránya. EU-s viszonylatban a sor végén kullogunk.

Románia mindössze a GDP-je 3,2 százalékát fordította a tanügyre 2018-ban, ezzel az aránnyal az utolsó helyen állunk az Európai Unióban. Az uniós átlag 4,6 százalék — derül ki az Eurostat friss jelentéséből.

A romániai tanügyi törvény szerint a GDP 6 százalékát kellene oktatásra szánnunk, a döntéshozók viszont rendszeresen figyelmen kívül hagyják az előírásokat. Mircea Miclea korábbi tanügyminiszter rámutatott, hogy 2019-ben az előző évhez képest kevesebbet fordított a kormány a tanügyre, az idei évben pedig még ennél is rosszabb a helyzet. Idén a GDP mindössze 2,7 százalékát különítették el az oktatásra, a kutatásnak pedig be kellett érnie 0,2 százalékkal.

A Ziarul Financiar emlékeztet, hogy az akut munkaerőhiány miatt óriási szükség lenne arra, hogy komoly támogatást kapjon az oktatás. Az Európai Bizottság legutóbbi jelentése szerint a 15 és 29 év közötti fiatalok 17 százaléka Romániában nem szerepel egyetlen tanügyi intézmény nyilvántartásában sem, és mint alkalmazottak sem tűnnek fel sehol. Lesújtó adat továbbá, hogy a 30 és 34 év közötti fiatalok mindössze 25 százaléka iratkozott be képzésekre, miközben az uniós átlag 41 százalék. A frissen végzett fiatalok mindössze 77 százaléka kapott munkát 2018-ban Romániában, miközben az uniós átlag 82 százalék. 2018-ban Svédország fordította oktatásra a GDP-je legnagyobb részét (6,9 százalék), s a dánok, a belgák, az észtek és a lettek folytatják a sort. Románia az írek mellett a sor végén kullogott 3,2 százalékkal, a bolgárok már a GDP-jük 3,5 százalékát fordították a tanügyre.