Vidék

Egyre jobbak a kálmándi borok

2014.02.10 - 11:19

Egyre javuló tendenciát mutat a kálmándi borok minősége, köszönhető mindez a helyi gazdák igyekezetének, mondta el lapunknak a szombati borversenyen Sütő Imre, Kálmánd község polgármestere.

 

Nemcsak a borversenyre benevezett borminták száma mutat fejlődést, hanem a borok minőségének (íz, szín, zamat) évről évre történő javulása is, jelentette ki lapunknak nyilatkozva Sütő Imre, Kálmánd község polgármestere. Ezen a véleményen voltak a 12. Kálmándi Borverseny bírái is. Benze Zoltán, Komáromi József és Prógli József ült az ítészek székébe idén, de nem voltak könnyű helyzetben, hiszen nem egy esetben került eléjük általuk nagyon jónak mondott borminta.

Az idei versenyre 29 bort neveztek be a kálmándi borászok. Ezek közül csak egy volt vörös, a többi mind fehérbor volt. Komáromi József elnök nem egy bor esetében elmondta, nagyon jó, közfogyasztásra alkalmas minta került eléje, amiből azt a következtetést vonhatja le, összehasonlítva a korábbi évek boraival, hogy a kálmándiak is kezdenek komoly erőfeszítéseket tenni a jó bor elérése érdekében. Nem hiába rendezték meg a versenyt az évek folyamán, hiszen az alkalmakon elhangzott jó szándékú és építő jellegű kritikákat szívesen fogadják a gazdák, s mint a mellékelt borok bizonyítják, a javaslatok értő fülekre találnak — fogalmazott.

Persze voltak olyan borminták is, amelyeket jellegtelennek, különösebb mondanivalóval nem bírónak ítéltek. Komáromi József, a megyei és országos borásztársadalom elismert szakértője minden versenyen tud újat, szépet, szeretettel teli véleményt mondani a borról és a borászatról. Véleménye kendőzetlen, és mindig a borok minőségi javításának céljával hangzik el. Hiszen valahol ez a különböző borversenyek lényege is: megismerni azt, hogy az adott térségben termesztett szőlőből, a különböző technikákat felhasználva milyen bort tudnak előállítani az ismeretanyagok és a hagyomány alapján a szőlősgazdák.

Ugyanakkor az egymástól való tanulás is fontos az ilyen alkalmakon: megkóstolni egymás borát, tanulni egymástól. A borversenyeken ugyanis bármikor meg lehet kóstolni a zsűri által már véleményezett nedűt, egy-egy jobban sikerült borminta elkészítési fortélyait egymással megosztva, megfogadva a zsűri tanácsait, jövőre még jobb borok készülhetnek.

A szombaton megtartott kálmándi borversenyről egy fehérbor-mintát kizártak, mivel a gazda Magyarországról hozta be a szőlőt, amiből a versenyeztetett bort előállította. A nagyarany minősítést ebben az évben Schrádi Antal bora kapta. A borverseny első tíz helyezettje átvehetett egy-egy példányt a Komáromi József által összeállított Borászati szakszótárból, míg a többiek részvételi, illetve a borukra kapott pontszám alapján elismerő oklevelet vehettek át.

 

Díjazottak

Tarnai Mihály (16,66) bronz, Tarnai Mihály (16,70) bronz, Menzák Zoltán (17,46) ezüst, Schrádi Antal (18,20) ezüst, Óbis Imre (18,46) ezüst, Azurák Krisztián (18,43) ezüst, Tarnai István (18,60) arany, Kinczel József (18,76) arany, Keizer Zoltán (18,73) arany, Belényi Tibor (18,03) ezüst, Ritli Mihály (18,63) arany, Krassói József (18,40) ezüst, Sütő Imre (18,70) arany, Tarnai O. (18,80) arany, Láng Tibor (16,53) bronz, Keszenheimer Zoltán (17,06) bronz, Tarnai István (17,96) ezüst, Schrádi Antal (18,80) arany, Tátrai János (18,63) arany, Szabó Attila (18,30) ezüst, Balogh Sándor (18,60) arany, Schrádi Antal (18,86) arany, Tarnai György (18,76) arany, Tempfli Szilárd (17,96) ezüst, Keizer László (18,43) ezüst, Ritli Mihály (17,90) ezüst, Belényi Tibor (17,26) bronz.

Tőtős Tímea