Változik az egészségügyi rendszer alapcsomagja, nem foglalja magában az enyhe bántalmakat, hanem elsősorban nagy kockázati besorolású és súlyos betegségek kezelését akarja ingyenessé tenni.
Sok vitát fog kiváltani az egészségügyi törvény módosítása, ami teljesen megváltoztatja az egészségügyi rendszert, kezdve az egészségügyi biztosítástól a betegellátásig — nyilatkozta Günthner Tibor szenátor, a Szenátus egészségügyi bizottságának tagja. Módosítások lesznek a kórházi ellátásban: lesznek állami kórházak és magánkórházak, de az állami kórházakban egyelőre még nem tisztázott rendszer szerint lesznek magán kórtermek. Ugyanaz az orvos, ugyanabban a munkaidőben fog végezni kötelező és magán betegellátást. Ez a jelenlegi egészségügyi miniszter szándéka, ami sok veszélyt rejt magába. Minden eddiginél drágább lesz az egészségügyi ellátás, holott a társadalom egyre szegényebb, és egyre többen szorulnak betegellátásra. Ma már az egészségügyi ellátás a legfontosabb, ezt a legjobb minőségben kellene biztosítani, ha azt akarjuk, hogy egy egészséges társadalmat neveljünk fel.
Végtelen reform
Az egészségügyi miniszter szerint meg kell változtatni az alapcsomagokat — folytatja Günthner. Jelenleg az alapcsomagok az olcsó gyógyszereket tartalmazzák. Tavaly egymilliárd hétszázezer lej fogyott el köhögés- és lázcsillapítókra, ezt a pénzt át lehet irányítani a daganatos megbetegedések kezelésére, hiszen az ő esetükben a kezelés hiányában az eredmény tragikus és azonnali. Az enyhe bántalmakra való tabletták pedig nem kerülnek sokba, főként ha az ember köt egy fakultatív biztosítást. Az egészségügynek szánt alapok azonosak, de elsősorban az igen súlyos betegségek felé kell irányítani, amelyek esetében a kezelés nagyon költséges. A pénz ugyanaz. Nem lesz több pénz, nem lesz mit elvenni, A sürgősségi ellátási rendszernek meg kell maradnia állami és ingyenes jellegűnek, azért nem szabad pénzt elvenni. Akiknek valóban nincs jövedelmük, illetve igen alacsony keresetűek, szociális csomagban fognak részesülni, de az egészségügy pénzét nem költhetjük szociális ellátásra. Számtalan vitát vált ki az is, hogy jogos-e az, hogy ugyanolyan ellátásban részesül az, aki hétszáz lej és aki kétezer lej után fizet egészségügyi biztosítást. Természetesen sok vitát vált ki az állami- és a magánbiztosítók létjogosultsága, de ez a kérdés, még sokáig napirenden marad. Nem lehet megoldást találni mindaddig, amíg folyamatosan váltják az egészségügyi minisztereket és az újak félredobják a régiek kezdeményezéseit — fogalmazott a szenátor.