Szatmárnémeti

Egyoldalú „eurós” szerződések

2016.01.12 - 15:07

Csak a szolgáltatást nyújtó fél számára jelent védelmet ha euró-, vagy dollár árfolyamtól függő szerződéseket köt, hosszú távon a szolgáltatást igénybe vevő fél biztos nem nyer.

 

Ha a szolgáltatást nyújtó — például mobiltelefonos — cégnek nincsenek tartósan kiadásai euróban és a szolgáltatást igénybe vevő magán-, vagy jogi személynek pedig bevételei nincsenek a közös valutában, milyen alapon lehet mégis euróárfolyamhoz viszonyított árat megállapítani, kérdeztük Ressler Ştefan ügyvédet, aki kifejtette: „Az üzleti jogban és a polgári jogban van egy olyan kitétel, ahol azt mondja a törvényhozó és a polgári törvénykönyv, hogy két fél bármilyen valutában szerződhet, nem feltétlenül csak a román állam hivatalos pénznemében. És mivel két fél között létrejött szerződés jelen jogviszonyok között törvényerővel bír a felek szempontjából, az állam nem avatkozhat ebbe bele. Igaz ugyan, hogy soha, egyetlen esetben sem történik kifizetés euróban vagy dollárban, a szabadkereskedelmi viszonyok mégis lehetővé teszik, hogy a szolgáltatás vagy az árucikk értéke külföldi pénznemben legyen megállapítva, vagy annak árfolyamához igazítva. De sietném megjegyezni, hogy nem csak a mobiltelefon-szolgáltatók, vagy a gázszolgáltatók szeretnek euróban vagy dollárban szerződni, de ott vannak például a svájci frankos, vagy japán jenes banki hitelek, amelyek még inkább távol állnak a romániai valóságtól, mégis léteznek! A tekintélyesebb, nemzetközi valutában megkötött szerződésnek vannak előnyei, de sajnos a magánszemélyek számára a legkevésbé sem nyújt biztonságot ez a fajta szerződési forma — csak a szolgáltatónak jelent előnyt. Nem tartom normális dolognak, hogy a gazdasági viszonyok jelentette rizikótól csak a szolgáltatást nyújtó, a szerződési feltételeket felállító fél mentesüljön, a másik fél — azaz a szolgáltatásért fizető fél — pedig teljes egészében magára vállalja a kockázatot azáltal, hogy csak olyan pénznemben van lehetősége szerződést kötni, amelyiknek árfolyamváltozásai csak őt érinthetik hátrányosan.

De amíg Romániában nincs egy olyan törvény, amelyik kimondja, hogy a közszolgáltatások nyújtására vonatkozó szerződések értékét csak lejben lehet megállapítani, addig az ilyen jelenségek nem fognak megszűnni. Változást ebben a parlament, a pénzügyminisztérium és a kormány tud hozni.

Princz Csaba