Két kiemelt napirendi pontot tárgyaltak a közgyűlés résztvevői: az egyházmegye költségvetésének kérdését, valamint az esperesi hivatal építésének költségvetését, beszámolóját.
A felszólalók sorát Kovács Jenő egyházmegyei főgondnok nyitotta meg. Kovács elismerően nyilatkozott arról, hogy milyen látványos eredményeket értek el az egyházmegye fejlesztését illetően, hiszen szinte teljesen elkészült az esperesi hivatal új épülete.
Mint ismeretes, a tervek szerint új épületbe költözik a nagykárolyi esperesi hivatal. A Nagykárolyi Református Egyházmegye még 2018-ban vásárolta meg az esperesi hivatal otthonául szolgáló ingatlant a magyar kormány támogatásával. A támogatást a Királyhágómelléki Református Egyházkerület közbenjárására kapta meg az egyházmegye.
Az új esperesi hivatal építése a megvásárolt ingatlan átalakításával kezdődött tavaly. A Tarr Rag Bau építővállalat által végzett munkálatokat Farkas József okleveles építész irányítja. Az esperesi hivatalban egy iroda és egy tárgyalóterem, valamint egy 65 személy befogadására alkalmas konferenciaterem kap helyet. A rendelkezésre álló anyagi keretet felhasználták, azonban az épület belső részének befejezése, berendezése további anyagi forrásokat igényel. A Nagykárolyi Református Egyházmegyének ez lesz az első saját ingatlanja, amiben az esperesi hivatal működik. Az épület a református nagytemplom és a volt református iskola helyén felépült szakiskola tőszomszédságában található, a Rákóczi Ferenc utca 14. szám alatt.
„Nagyon örülök, mikor sikerül egy megvalósítás. A nagykárolyi egyházmegye történetében fontos mérföldkő ennek az esperesi hivatalnak a megépülése, s ehhez kiemelten megköszönném Magyarország Kormányának a hathatós támogatását, hiszen enélkül mindez nem valósulhatott volna meg. Elértük azt, hogy van egy székházunk, amit szeretném, ha minden egyházközség a sajátjának érezne. Meggyőződésem, hogy ha ügyesen kihasználjuk azt a lehetőséget, hogy megvalósult ez az esperesi hivatal, és a jövőben is merünk tervezni, akkor szép jövő áll előttünk. Ahhoz, hogy a most alakuló világrendben meg tudjuk vetni a lábunkat, nekünk, egyházi és világi személyeknek meg kell vetnünk a lábunkat. Nyitottnak kell lennünk a lehetőségekre, és élnünk kell a kínálkozó alkalmakkal, hogy továbbra is fejlesszük egyházmegyénket, hisz ez mindannyiunk érdeke. Ma, amikor Nyugaton sorra zárják be, adják el a templomokat, nekünk helyt kell állnunk, és ha megpróbálunk mindent elkövetni, akkor van esélyünk arra, hogy rendbe tegyük az egyházunk dolgait, és rávegyük a fiatalokat arra, hogy forduljanak az egyház felé. A helyzet nem könnyű, de nem is reménytelen, viszont csak rajtunk múlik, hogy milyen jövő vár ránk. Összefogás, perspektivikus gondolkodás, ezek kell jellemezzenek minket, mert csak így van esélyünk a túlélésre.
Az önkormányzat részéről is segítünk az esperesi hivatal befejezésében, de arra kérem a jelenlévőket, hogy próbálják magukénak érezni ezt az épületet, dolgozzunk együtt a kihasználhatósága érdekében.
Távlati terveink közé kellene foglalnunk egy idősotthon építését. Nagyon sok idős, egyedülálló egyháztagunk van, akiknek szükségük van az egyházra. Azt javasolnám a közgyűlés tagjainak, hogy az öregjeink felkarolása, megsegítése, akár csak egy nekik épített napköziotthon formájában prioritást kell élvezzen” — mondta Kovács.
A közgyűlés további részében a jegyzőkönyvek felolvasására, az egyházmegye költségvetésének megvitatására, valamint a jelenlévők részéről érkezett észrevételek megvitatására kerítettek sort. SZFÚ