Szatmárnémeti

Egyeztetésre hívták a családorvosokat

Fotó: Szatmár Megyei Prefektusi Hivatal
2021.05.06 - 07:00
Több mint 70 családorvossal, az egészségbiztosítási pénztárral és a közegészségügyi igazgatósággal egyeztetett tegnap Altfatter Tamás az oltási kampányban való részvétel feltételeiről. A kormánymegbízott azt kérte tőlük, legyenek aktív partnerek az oltási kampányban.

Május 4-étől vesznek részt aktívan az oltási kampányban a családorvosok, s ennek kapcsán a megyei egészségbiztosítási pénztáron (CJAS) keresztül egy szakmai megbeszélésre hívta össze őket tegnap Altfatter Tamás prefektus. Annál is inkább, mivel az egészségbiztosítóval szerződésben álló 133 családorvosi rendelőből jelen pillanatban mindössze 37-nek van olyan típusú szerződése, amely fedezi az oltások, köztük a koronavírus elleni vakcina beadását — a háziorvosok ugyanis magánszolgáltatókként, az egészségbiztosítóval kötött szerződés alapján végzik tevékenységüket.

hirek/2021/majus/06/korvir-1.jpeg

Az egészségbiztosító pénztár szerződéskötésért felelős igazgatónője, Mihaela Curta már a találkozó elején biztosította az érintetteket arról a hajlandóságról, hogy mihamarabb elkészítsék azon kiegészítő dokumentumokat, melyek nyomán a családorvosok bekapcsolódhatnak az oltási kampányba (ugyanis ha a biztosító pénztár valamilyen, a már meglévő keretszerződéseken kívüli szolgáltatást óhajt „vásárolni”, akkor arra külön szerződést kell kössön a szolgáltatóval, jelen esetben a családorvossal).

Ezt követően a közegészségügyi igazgatóságot vezető dr. Marcina Mihai ismertette a rendelőkben használt Johnson&Johnson típusú oltással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, hangsúlyozva az átvételi, szállítási, tárolási, beadási stb. előírások betartásának fontosságát — melyek között kiemelt helyen szerepel a beoltást követő, esetleges helyi mellékhatások jelentése is. (Mint arról egy korábbi cikkünkben már beszámoltunk, a családorvosok egy része eddig is lelkiismeretesen jegyezte a páciensek által jelzett mellék- és utóhatásokat, csak épp nem volt kinek, hová jelentsék azokat.)

A találkozó végén Altfatter Tamás prefektus arra kérte a családorvosokat, legyenek aktív partnerek az oltási kampányban, ugyanis ők vannak leginkább kapcsolatban azon célcsoportokkal, amelyeket a kampány többi megszólítása nem vagy nehezebben ér el. Mint fogalmazott, bízik abban, hogy a családorvosi rendelők, az oltási maraton és a mobil oltócsoportok segítségével Szatmár megyében a beoltottak száma hamarosan átlépi a 100 000 fős küszöböt.

Sok teszt, alig 7 friss fertőzött

A közegészségügyi igazgatóság adatainak értelmében május 5-én Szatmárban 12 823 igazoltan koronavírus-fertőzöttet tartottak nyilván hivatalosan, vagyis az előző adatközlés óta mindössze 7 új esetet regisztráltak, és 3 újratesztelt páciensnek lett ismét pozitív a teszteredménye.

Változatlanul tovább csökken az egészségügyi intézményekben ápoltak száma is: a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban 25, a szatmárnémeti tüdőkórházban 4, a Nagykárolyi Városi Kórházban 33, az Avasfelsőfalui Városi Kórházban 10 koronavírusos pácienst kezelnek — közülük azonban 18-an intenzív terápiás ellátásra szorulnak (kilencen a nagykárolyi, kilencen a megyei kórházban).

A gyógyultak száma változatlanul 12 294, de sajnos az elhunytak száma 350-re emelkedett — egy 64 éves női páciens a Nagykárolyi Városi Kórházban veszítette életét a vírusfertőzés szövődményeinek következtében, s a közlemény szerint ő is több krónikus betegségben szenvedett.

Házi vagy intézményes karanténban 800-an vannak (sárga zónás országokból hazaérkezettek), míg házi elszigeteltségben (kórházi kezelésre nem szoruló, teljesen tünetmentes vagy enyhe tüneteket produkáló, de igazoltan koronavírus-fertőzött személyek és családtagjaik) 101-en.

Az elvégzett tesztek száma 93 010, vagyis az előző adatközlés óta igencsak sok, 645 mintát elemeztek, és ezek alig 1,5%-a lett pozitív.

Az elmúlt 24 órában összesen 2078-an kapták meg a koronavírus elleni vakcinát, s ezzel a január 5-én kezdődött oltáskampány keretében a közegészségügyi igazgatóság számításai szerint már 55 683 személyt immunizáltak a megyében, helyi reakciós mellékhatások pedig továbbra is csak 14 esetben fordultak elő.

A fenti adatok tükrében — mondjuk úgy — teljesen természetes, hogy mind Szatmár megye (0,65), mind a települések fertőzöttségi szintje folyamatosan csökken, Szatmárnémetié 0,87, Nagykárolyé 0,45, Erdődé 0,13, Avasfelsőfalué 0,11, Tasnádé 0,65 ezrelék, míg Sárközújlakon májusban nem regisztráltak egyetlenegy koronavírus-fertőzöttet sem, akárcsak Mezőfényen vagy Túrterebesen.

Szabó Kinga Mária

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Már a patikákban várnak az oltakozókra a vakcinák

Hamarosan kezdődik az influenza elleni oltási szezon, az első adag vakcinák megérkeztek a gyógyszertárakba.
Belföld

Érdemes oltatni influenza és szamárköhögés ellen!

Az influenza és a szamárköhögés elleni oltások fontosságára hívja fel a figyelmet az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Szatmárnémeti

Újragyulladhat az éjjel kiégett elektromos autó

Szatmárnémetiben, a Traian sugárúton, a Kossuth-kertnél lévő töltőállomásra kötött villanyautó égett hétfő éjjel mint a fáklya!