Vidék

Egyetlen veszett róka sincs idén

2016.10.11 - 09:48

Megkezdődött a rókák veszettség elleni oltása orális vakcinák által Szatmár megyében is. Repülőről szórják a húsba oltott orvosságot, de kézileg is kihelyezik, a háziállatokat nem kell félteni.

Négyszázezer veszettség elleni oltást tartalmazó csalétket szórnak szét ebben az időszakban a megye területén, tájékoztatta lapunkat Nicolae Dumuţa, az állat-egészségügyi igazgatóság szatmári igazgatója, a repülőből történő szórás után kézi kihelyezést is végeznek ott, ahol repülőből nem alkalmas a szórás. A határsáv, a vizek, az utak és a települések közelsége jelent akadályt az oltásos falatok repülőgépről való kihelyezésének, például lakott települések három kilométeres körzetén belül nem helyeznek ki oltóanyagot. A megelőző munka odaítéléséről Bukarestben döntöttek, tájékoztatott Dumuţa, a fővárosból koordinálják a munkát, a helyi igazgatóságokat csak felügyelő és ellenőrző szervként iktatták be a rendszerbe, a közbeszerzést egy cseh cég nyerte el. Négy éve most először száll fel az oltóanyagot szállító gép a szatmárnémeti reptérről, innen a máramarosi, szatmári, szilágysági és besztercei élőhelyeket szórják meg ugyancsak központi szinten meghatározott koordináták alapján. Két héten belül végezniük kell az oltóanyagok kihelyezésével, jövő hét végétől már fagypont alatt lesznek az éjszakák, nulla fok alatt a hatékonyság csökkenése miatt már nem szabad veszettség elleni oltóanyagot kirakniuk.

A kutyák és macskák beoltásának elterjedése óta településen belülről csak a legritkább esetben történik veszettséggel való fertőzés, azonban a vadon élő húsevők — köztük a denevér is —, és főleg a rókák még mindig hordozhatják és terjeszthetik a veszettséget okozó vírust (Rabies lyssa). Utóbbi esetében kezdték meg az őszi oltási kampányt a vadászegyesületek, erdőkerületek, a helyhatóságok és az állat-egészségügyi igazgatóság állatorvosainak közreműködésével. Az erdei állatok orális úton történő vakcinálása európai szintű akció, Romániában az országos állat-egészségügyi igazgatóság által meghatározott ütemterv szerint, az általuk kijelölt útvonalon és területeken zajlik. A repülőből kiszórt csalétkek idejét, mennyiségét és helyét a repülőgépre szerelt elektronikai rendszer rögzíti, árult el részleteket az akcióról Felix Ardelean, a Szatmár Megyei Állat-egészségügyi Igazgatóság állategészség-ellenőrző szolgálatának vezetője, emberi beavatkozásra csak ezeknek az adatoknak és az oltóanyag tárolási körülmények ellenőrzéséhez van szükség. „Remek eredményeket tudtunk elérni a rókák intézményes szinten folyó beoltása által — nyilatkozta lapunknak Ardelean. — Négy év alatt gyakorlatilag a nullára csökkentettük a fertőzések számát: míg korábban éves szinten húsz-huszonhárom veszettségben elpusztult rókát is találtak a vadászok, addig már sem tavaly, sem idén nem kaptunk bejelentést egyetlen fertőzött példányról sem. Az egyéb emlősökhöz képest azért van a rókán a hangsúly a veszettség elleni oltáskampány idején, mert ezek az állatok teszik meg a legnagyobb távolságot vadászat közben, ők érintkeznek a legtöbb fajjal és egyeddel útjaik során, sőt, szintén ők kerülnek a legközelebb a háztartásokhoz és lépnek akár ezekkel direkt kapcsolatba, illetve ezekből a ragadozókból él a legtöbb az erdőkben.”

A leszórt oltóanyagok sem a háziállatokra, sem a legelő jószágokra, sem a méhekre nem ártalmasak, hívta fel a figyelmet Ardelean, továbbá ezek nem is szántóföldek, mezők, legelők közelében lesznek a gépekből kidobálva, hanem szigorúan csak az ember és a háztáji állatok által nem közlekedett erdőrészeken. A repülőgépes szórást követően állatorvosokból, erdészekből és vadászokból álló csoportok fogják végigjárni a gép által be nem repült, rókajárta környékeket, hogy kézzel helyezzenek el oltóanyagot az ismert rókaodvak közelében.

Princz Csaba