Jegyzet

Egyéni döntések következményei

2021.09.24 - 16:00
Ma már a legtöbb ember akkor háborodik fel, ha valaki szóba hozza a hibáit. Többnyire azok háborognak, akiktől távol áll a jó modor, a kedvesség, azok a tulajdonságok, amelyek hiányában nem működnek az emberi kapcsolatok.

Az emberi hibák eltakarására a leggyakrabban használt eszköz a látszatra épülő erőfitogtatás. Mert mindenki hisz abban, hogy az internet világában mindenki erős és okos, mindenki igyekszik fitogtatni az erejét, a tudását és a bátorságát, abban a hitben, hogy az internet világa mindenkié, s ezt a világot úgy próbálja megosztani másokkal, mint a sajátját. Egy olyan világ van kialakulóban, amelyben az emberi problémákat a világhálón próbálják megoldani. Itt kérnek tanácsokat betegségek, társadalmi és családi problémák megoldására. 
Napjaink emberének a legnagyobb kihívása a feszültséglevezetés. Mint minden egyébre, erre sem lehet kipróbált, a többségre hatékony módszert ajánlani, azt viszont látjuk, hogy sokan ezt is a világhálón keresik, nem pedig a személyes kapcsolatokban.

A feszültségoldásnak egy olyan módját kellene megtalálni, ami nem csupán rövidebb időszakokra szünteti meg a feszültséget, hanem állandósítja a nyugalmat. A feszültség megemésztésére jó lehetőség a személyes kapcsolatok megerősítése. Nem igazán tapasztalunk ilyen irányú törekvéseket. A virtuális világba történő beköltözés formailag nagyobb társaság kialakulását teszi lehetővé, könnyebbé teszi a kapcsolattartást, az ilyen jellegű társaságok tagjai mégis egyre magányosabbak, mert nincs az a technikai eszköz által biztosított lehetőség, ami pótolja a személyes kapcsolatokat. Az online kapcsolatok egyik tulajdonsága, hogy nem kell hozzájuk bizalom. Ha valami nem tetszik, nem vesszük észre. Vagy úgy háborodhatunk fel, hogy nem kell a másik szemébe nézni. Minden sikertelenségre, minden rosszra úgy tekintünk, hogy a másik a felelős mindenért, minden az ő hibája miatt romlott el. 


Feltehetjük a kérdést: kinek a hibája az, hogy vannak emberek, akik csak egyetlen személlyel (sok esetben ez nem a házastárs, hanem az apánál a fiú, az anyánál a lány) tudják megbeszélni a problémáikat? Egyre gyakrabban az interneten. Így alakul ki az a helyzet, hogy az utolsó személyes kapcsolatok is megszűnni látszanak, nő az elmagányosodás. Ez a megállapítás újabb kérdésfelvetéshez vezet: az internet teszi az embert magányossá, vagy a magány internetfüggővé?
Visszatérve a kezdő gondolatra: a legtöbb ember akkor háborodik fel, ha valaki szóba hozza a hibáit. Főként azokat a hibákat, melyek egyéni döntések miatt következnek be. Egyéni döntés következménye a személyes kapcsolatok hiánya és az elmagányosodás is.

Elek György