Szatmár megyei viszonylatban Vetés községben hozták létre az elmúlt évtizedekben az egyik legmodernebb kulturális központot. A könyvtárral, kiállítóteremmel és helytörténeti múzeummal rendelkező központ a polgármesteri hivatal egykori épületében kapott helyet.
Az elmúlt napokban meglátogattuk a vetési kulturális központot, abból az alkalomból, hogy Török József, a központ irányítója megkérte Thoroczkay Sándort, a Szent István Kör tiszteletbeli elnökét és Nyiri Zoltán képzőművészt, hogy mondjanak szakvéleményt a történelmi és a képzőművészeti részlegről. Török József a központ bemutatásakor elmondta, hogy már a polgármesteri hivatal új székházának építésekor eltervezték, hogy a régi épületet átalakítják kulturális központtá. Ez a terv csak akkor valósult meg, amikor Ilyés Gyula lett a község polgármestere. Mára befejeződött az épület külső és belső felújítása, és elkezdődött a könyvtár, a kiállítóterem és a helytörténeti múzeum berendezése. Az utóbbit a nyíregyházi Jósa András Múzeummal partnerségben végzik, szakmai segítséget nyújt a Szent István Kör. A helytörténeti múzeum három részlegből fog állni: lesz egy régészeti, egy történeti és egy etnográfiai részlege. Az erre a célra kijelölt emeleti részt jelenleg kiállítóteremnek használják, ahol már több kiállítást is szerveztek, jelenleg is megtekinthető egy helyi amatőr festő tárlata. Nyiri Zoltán jónak tartja, hogy helyi próbálkozóknak is lehetőséget adnak a bemutatkozásra, de azt tanácsolta, hogy ezeket a személyeket segítse valaki a fejlődésben, mutassa meg számukra a minőségi fejlődéshez szükséges képzési lehetőségeket. Török elmondta, hogy az elmúlt év júliusában Cristina Gloria Oprişa festőművész irányításával volt egy képzőművészeti tábor fiatalok részvételével, s ebben az évben is lesz ehhez hasonló; ezekbe a tábori munkákba bepillanthatnak a helyiek is — vagy bárki, aki tanulni akar —, és szakmai segítséget kaphatnak. A közeljövőben Dobos József Piskolton élő tűzkarckészítő tárlata fog megnyílni.
Török József a könyvtárat is megmutatta a látogatóknak, s elmondta, hogy körülbelül ötezer kötetük van, de ezek közül elég sokat nem lehet a polcokra tenni, ugyanis amikor 2011-ben lebontották a vetési Szerdahelyi-kúriát, a benne lévő könyveket zsákokba dobálták és sokáig az óvári Multikulturális Központ pincéjében tartották, nem éppen megfelelő körülmények között. A most berendezett könyvtár két részből áll: vannak szépirodalmi és szakirodalmi kiadványok. A könyvespolcokat a helyi bútorgyárban készítették. Török elmondta, hogy a könyvtárnak vannak látogatói — gyerekek és felnőttek egyaránt —, ugyanis nagyon sok olyan könyv található itt, amit máshol nem lehet megtalálni. A kulturális központban működik a tíz éve alakult Vetési Albert Kultúrkör, amelynek Thoroczkay Sándor is alapító tagja. Ebben az évben több közös rendezvénye lesz a központnak és a körnek. Több fellépést szerveznek a Ribizke néptánccsoportnak, a Színi Táltosok színjátszó csoportnak és a Wethéssy Band zenekarnak. Óváriban is beindul a helytörténeti gyűjtés, hogy összegyűjtsék azokat a tárgyakat, amik még ott vannak a házak udvarain és a melléképületekben, de a gazdáik nem tulajdonítanak nekik jelentőséget. Nagy Béla óvári lakos tulajdonában nagyon sok olyan fénykép van, ami az 1940-es években készült, ezekből is nyílik majd kiállítás.
A központ meglátogatása után Ilyés Gyula polgármester fogadta a vendégeket, aki kifejtette, hogy minden tőle telhető segítséget megad Vetés község kulturális életének fellendítéséhez.
Elek György