Nagykároly

Egy zöldebb, fenntarthatóbb várost szeretnének

(Fotó: Habarics Zsolt)
2024.02.23 - 10:07
Nem az volt a szándék, hogy fizetésre kényszerítsék a lakosokat. Hosszú távú stratégia részét képezi a fizetéses parkolási rendszer bevezetése Nagykároly központi városrészeiben - legfontosabb célkitűzés a szigorítással, hogy csökkentsék a károsanyag-kibocsátást és a környezetet szennyező hatásokat, zöldebb várossá téve ezáltal Nagykárolyt.

„Nagykárolyban egy sor olyan intézkedés mellett vezetjük be a városközpontban érvényes fizetős parkolói rendszert, amelyek mind azt a célt szolgálják, hogy a városunkban tapasztalható károsanyag-kibocsátás mennyiségét visszaszorítsuk. Nem az volt a szándékunk, hogy fizetésre kényszerítsük a lakosokat, nem ez volt sem az önkormányzat, sem a helyi tanács tagjainak a célja. A városban végrehajtott két mobilitási terv révén korszerűsítettük és kibővítettük a városi bicikliutak hálózatát, valamint elektromos buszok vásárlásával, létrehoztuk a városi személyszállítási vállalatot. Hamarosan kihelyezzük a bérelhető, városi bicikliket is, amelyekkel gyrosabban és eredményesebben közlekedhetnek a városban. Jó levegőjű Nagykárolyt szeretnénk”- nyilatkozta Kovács Jenő polgármester.

„Azt szeretnénk elérni a fizetéses parkolókkal, hogy csökkentsük a személygépkocsik használatát, így védve amennyire csak lehet a városközpontot a környezetszennyező hatásoktól. Véleményem szerint, az alkalmazott díjszabások elfogadható mértékűek. Nem az volt a cél, hogy minden részt megfizettessünk. Például az 1 Decembrie 1918 utca körzetében található mellékutcákban ingyenesen lehet parkolni. Az egyetlen nehézséget az jelentheti, hogy száz, kétszáz lépést kell gyalogolni pluszban ahhoz hogy eljussunk a célunkhoz”- magyarázta el álláspontját a városvezető.

Nagykárolynak egy minél zöldebb várossá kell válnia, amelyben ápolt zöldövezetek és közterek találhatóak, hogy az itt élőknek minél jobb körülményeket biztosíthassanak.

„A két mobilitási projekt biztosította erre is a lehetőséget, mert így felfrissíthettük és kibővíthettük a zöld közterületeket a város több utcájában. Több száz fát és cserjét ültettünk, a régi, korhadt állapotú fák helyére. Ugyancsak uniós pénzalapokből alakítottuk ki a Somos-szabadidőparkot, amely korábban egy elhanyagolt, bokros, gazos, szeméttel teli terület volt. Eddig is igyekeztünk odafigyelni arra, hogy a közterületeink jó állapotúak legyenek és a jövőben is arra törekszünk, hogy a városi zöld területek méretét bővítsük”- mutatott rá Kovács Jenő.

„Azonban mindez nem működhet a nagykárolyiak pozitív hozzáállása nélkül. Ezért arra szeretném kérni a lakosokat, hogy használják az elektromos buszokat, vegyék elő kerékpárjaikat, gyalogoljanak, amikor csak tehetik és akkor használják a gépkocsikat, amikor elengedhetetlenül szükséges. Ha ezek közül csak néhányat sikerül betartanunk, máris sokat teszünk egy tisztább, zöldebb Nagykárolyért”- fogalmazott a polgármester.

Hírszerkesztő