Közérthető módon beszéltek a hétvégi közgazdász-találkozón arról, hogyan kell közelednie az új generáció tagjainak egy olyan régi piachoz, amelyik még tartogat meglepetéseket.
A „Gondolkodj nagyban, cselekedj helyben” jelszót választotta idei rendezvénye mottójául a fiatal közgazdászok számára szervezett konferenciájának, az EFIKOT-nak az erdélyi magyar közgazdász-társaság ifjúsági frakciója. A jelszó azt sugallja, hogy az erdélyi magyar új generáció számára a globalizáció megbukott, a helyi igényeket helyi érdekeltségű vállalatok és kezdeményezéseknek kell kielégíteniük, az erdélyi magyar közösségek számára a multinacionális cégek nem tudnak megfelelő alternatívát nyújtani. A helyben maradás, az otthonhoz közel való boldogulás visszatérő témája volt a péntek délutántól szombat estig zajló konferenciának, több előadó is arról beszélt, hogy itthon kell kamatoztatni az egyetemen szerzett tudást és a külföldön munkavállalás csak eszköze kell hogy legyen az itthoni gyarapodásnak.
Az Erdélyi Fiatal Közgazdászok és Vállalkozók Találkozóját (EFIKOT) a Romániai Magyar Közgazdász Társaság Ifjúsági Frakciója (RIF) évente megszervezi, ez Erdély legnagyobb magyar nyelvű fiatal közgazdász találkozója. Szatmárnémetiben április 8. és 10. között a tizenötödik EFIKOT zajlott, huszonegy előadó részvételével, akik a plenáris ülések mellett értékesítésben, karrierben, pénzügyekben és innovációban igyekeztek segíteni azoknak, akik személyes tapasztalatok alapján szerették volna gazdagítani tudásukat.
Vállalkozni vagy állásba menni
Huszonegy szakember előadásait követhette nyomon a hallgatóság a XV. szatmárnémeti közgazdász- és vállalkozó-találkozón. A résztvevők megtudhatták, milyen területen érdemes ma vállalkozni. Az EFIKOT-on elhangzó előadások közül érdekesnek ígérkezett Szécsi Kálmáné, a Romániai Magyar Közgazdász-társaság elnöke arról beszélt, hogy ma milyen lehetőségei vannak egy frissen végzett fiatalnak pénzt keresni, alkalmazottként hol és milyen következményekkel helyezkedhet el, illetve ha vállalkozás indítana, azt milyen szektorban érdemes. Az építőipart, az egészségügyi- és távközlési szolgáltatások piacát, valamint az olaj és gázpiacot tartja Szécsi növekedő-félben lévőnek. Két fontos dolgot mondott még, elemzésekkel alátámasztva: jó pillanata van most a román gazdaságnak, érdemes vállalkozásba belevágni, illetve hogy vállalkozás, háztartás és az állam számára is egyaránt érvényes az, hogy nem akkor kell spórolni és pénzt félretenni, amikor nincs, mert az rendkívül fájdalmas következményekkel jár, mint ahogy azt láthattuk 2008 őszétől néhány évvel ezelőttig. Egy felmérés eredményét is bemutatta Szécsi, amelyikben a kérdésekre válaszoló informatikusok többsége a Nyugaton való munkavállalás mellett döntene inkább az itthoni elhelyezkedés helyett, többek között a romániai korrupció miatt is. Viszont annak ellenére, hogy nagy részük nyugat-európai letelepedésben látja a jövőjét, ugyancsak jelentős arányuk nyitna itthon vállalkozást, de közben inkább valamelyik nyugat-európai országban élne.
Szombat délután Butka Gergely szatmárnémeti vállalkozó, tanácsos és rendezvényszervező is előadást tartott, ő arról beszélt, hogy egy már működő családi vállalkozásba vagy állásba hazaérkező fiatal mire számíthat. Beszélt arról is, mire számíthat az, aki vállalkozást indítana, hogy mennyire fontos ilyen esetben az igények felmérése, ötletet, újítást belevinni az elképzelésbe, egyéniséget és egyediséget adni a vállalkozásnak, legyen benne valami meglepő, továbbá hogy vagy tőkéje vagy türelme kell legyen annak, aki vállalkozóként látja a jövőjét. Mindezek mellett arról sem szabad megfeledkezni, tette hozzá a tőkeerősebb konkurenciára célozva, hogy mindig van nagyobb hal az akváriumban.
Albert Gáspár, a Bioeel projektmenedzsere az előrelátó karriertervezésről beszélt, mely szerint nem az egyetem befejezése után kell a továbbiakkal foglalkozni, hanem még a tanulmányok idején, ha a szakmaiság, a karrier, a tanulás és a továbbképzés a cél, akkor teljesen rendben van a külföldön dolgozás, amelyiknek nem végcélnak kell lennie, hanem a karrier egyik állomásának.
Bozsó Tamás, a Crush Bar Kft. ügyvezető tulajdonosa vállalkozásindítás esetén a hosszú távú tervezést szorgalmazta. Előadásában a hosszú siker titkát is megosztotta a hallgatósággal: tőke, közgazdasági ismeret, csapatmunka, stabil beszállítók, jó marketing, feedback-re figyelés, innováció, rugalmasság, munka, munka és munka.
Kelemen Zoltán, a Wolters Kluwer üzleti elemzője azt elemezte, hogyan lehet pénzügyek terén is előrelátónak lenni és az életvitel megváltoztatása nélkül pénzt félretenni. Kelemen szerint a megtakarítás nagyon fontos, mert minden esély megvan rá, hogy mire a ma 30–40 éves aktív réteg oda kerül, már összeomoljon a nyugdíjrendszer. Spórolni, fizetése mértékétől függetlenül mindenkinek nehéz, ám az is igaz, hogy túlértékeljük a jelent és veszteségként éljük meg, ha magunknak ugyan, de félre kell tennünk. A pénzügyek nagyon személyes dolgok, véli Kelemen, általános recept nincs a spórolásra, azonban a jövedelem tíz százalékát érdemes félretenni nehezebb időkre.
Princz Csaba