Belföld

Egy szintet javított Románia

Fotó: freepik.com
2021.11.24 - 17:46
Egy nemzetközi kutatás alapján Románia világviszonylatban a 44. helyen áll az életminőséget és a szociális jólétet vizsgáló, a Deloitte által készített legfrissebb tanulmányban.

Az oktatás színvonala mellett az egészségügyi ellátás és a társadalmi felzárkóztatás gátolja Romániában az életminőség javulását és a szociális jólétet, derül ki a Társadalmi fejlődési index 2021 tanulmányból, mely rávilágít, hogy nemzetközi viszonylatban az ország a 73. helyen áll az alapoktatáshoz való hozzáférés listáján. Az oktatáshoz való hozzáférés a legtöbb hiányosságot felmutató szegmens, mely jelentősen lepontozza Romániát az életminőséget és a szociális jólétet vizsgáló, a Deloitte által készített legfrissebb tanulmányban. A nemzetközi viszonylatban készített tanulmányban Románia előrelépett egy pozíciót, a 44. helyre, azonban még mindig utolsó az Európai Unió tagországai között a fentebb említett két kritérium alapján. A nemzetközi felmérés minden országra külön bemutatást készít, Románia esetén az alapvető ismeretekhez, azaz az oktatáshoz való hozzáférés terén komoly hiányosságokat mutat a hasonló gazdasági helyzetben levő országokhoz képest. A Társadalmi fejlődési index 2021 tanulmány szerint Románia a maximálisan összegyűjthető 100 pontból 78,41-et gyűjtött, mellyel világviszonylatban a 44. helyen áll a 168 vizsgált országból. Bár egy hellyel jobb helyezést ért el a tavalyihoz képest, de így is sereghajtó az Európai Unióban. Az ország három kategóriában kapott jó besorolást (hat besorolás létezik), Argentína, Magyarország és Bulgária mögött, derül ki a Deloitte közleményéből. Románia az alapszükségletek, lehetőségek kategóriákban jó helyen áll világviszonylatban, viszont a jólét kategóriában, az oktatás és az egészségügy szempontjából nem kapott túl jó minősítést az ország.
Rossz besorolást kapott az oktatáshoz való hozzáférés (73. hely), az inklúzió (85. hely) és az egészségügy, valamint a jólét (81.) szempontjából is. Az oktatáshoz való hozzáférés tekintetében az ötből három mért területen elmarad az átlagtól Románia, míg kettő esetében átlagértéket mutat. Jelentősen az átlag alatt van a minőségi oktatáshoz való hozzáférés (107. hely világviszonylatban), az elemi iskolába történő beiratkozás (113. hely) és a nemek közötti egyenlőség a középfokú oktatásban (69. hely) területeken, míg átlagos eredményeket tud felmutatni az oktatásból kimaradt nők (43. hely) és a középfokú oktatásban elért eredmények (37. hely) kategóriában. A felsőfokú oktatáshoz való hozzáférés tekintetében átlagos eredményeket mutat fel Románia, világviszonylatban a 43. helyen áll az idézett dokumentumok, az akadémiai szabadság, a felsőfokú végzettséggel rendelkező nők és a minőségi oktatást biztosító egyetemek tekintetében. Románia egyetlen mért pontban sem ért el átlagon felüli értéket, derül ki az Edupedu honlapon közzétett tanulmányból. Átlagértékeket ért el a táplálkozás és az egészségügyi alapellátás, a személyes biztonság, személyes jogok, személyes szabadság és választási lehetőség témakörökben.
A legjobb helyen a kommunikáció és az információkhoz való hozzáférés (35. hely), a személyes biztonság (38. hely) és a személyiségi jogok (41. hely) tekintetében végzett.
Kicsit sem meglepő, hogy a nemzetközi lista vezető helyén továbbra is Norvégia áll, 92,63 pontot érve el, Finnországot és Dániát megelőzve, az utolsó helyeken pedig Csád, a Közép-afrikai Köztársaság és Dél-Szudán állnak. A közép- és kelet-európai országok közül Észtország áll a legjobb helyen (21.), Csehországot (22. hely) és Szlovéniát (26. hely) megelőzve.
A 2011 és 2021 közötti időszakban az elemzett országok közül 147 (86%) ért el javulást legalább egy pontban az életminőség és a szociális jólét tekintetében.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Elsőként a másodikosok vizsgáznak

Megkezdődött a másodikosok, negyedikesek és hatodikosok országos képességfelmérő vizsgája. Az oktatási szaktárca közleménye szerint a felmérések a május 13–29. közötti időszakban zajlanak, összesen több mint 500 ezer tanuló tudását mérik fel.
Belföld

„Edit” tudja, hogy mit csinálsz, miközben vezetsz

A középiskolások 38%-a használta telefonját vezetés közben fényképek vagy videók készítésére. Tíz középiskolásból legalább három hozott már olyan döntést, amellyel veszélybe sodorta magát az utakon.
Mi újság?

Legjobb iskolák között van a Kölcsey Ferenc Főgimnázium

Nyolcadik legjobb iskola a Kölcsey Ferenc Főgimnázium, további öt Szatmár megyei iskola pedig a legjobb 100 iskola közé tartozik – derül ki az Erdélystat felméréséből.