Szatmárnémeti

Egy polgármester feljegyzései

2016.04.29 - 15:27

Bondici Miklós Egy polgármester feljegyzései című kötetét május 10-én 16 órakor mutatják be Batizon a multifunkcionális teremben. A kötetben a szerző és a község élete van bemutatva.

 

Bondici Miklós könyvet írt arról, hogy az ő életében hogyan mentek végbe azok a változások, amelyek meghatározták szülőfalujának, Batiznak és az ott élő embereknek az életét. Bondici az első világháború idején született, volt magyar és román állampolgár, volt magyar és román nemzetiségű és belekóstolt több társadalmi rendszer, valamint párt életébe. A könyv megírását azért tartotta fontosnak, hogy a fiatalabb korosztály és az elkövetkező nemzedékek ismerjék meg, milyen kihívásokkal kellett szemben állnia egy közösségéért élő értelmiséginek.

A könyvben leírja, hogyan lett fiatal aktivista, hogy lett tanító egészen addig, amíg a község polgármestere lett. „Én sohasem akartam polgármester lenni — állítja Bondici —, egyéb funkciókra sem törekedtem, engem mindig felkértek. Az első felkérés 1969-ben volt, amikor arra kérték, hogy legyek a néptanács elnöke. Sok jelölt volt, de azok közül egyiket sem akarták elfogadni, így került rám a választás huszonhat éves koromban. Addig párttitkár voltam”. Bondici már korábban megismerte a közigazgatással járó dolgokat, ugyanis tanítóként a községi jegyző feladatait is ellátta. 1968-ban, amikor megtörtént a megyésítés és megjelent az akkori közigazgatási törvény, újabb változások történtek.

1979-ben a politikai bizottság eldöntötte, hogy összevonják a mezőgazdasági termelő szövetkezeteket, minden községben csak egy marad, a többit beleolvasztják. Ekkor egyesült a batizi és az egri kollektíva. Miután Batizon már tizenegyedik éve volt néptanácselnök, a kádercserékre vonatkozó szabály alapján át akarták helyezni Pusztadarócra vagy Lázáriba. A közlekedési nehézségek miatt nem akarta elfogadni az áthelyezést, inkább elfogadta a párttitkár-helyettesi megbízatást. Itt nem maradt sokáig, mert felkérték, hogy legyen az egyesített mezőgazdasági termelőszövetkezet elnöke. Érdekes megbízatás volt, ugyanis nem volt sohasem kollektivista, tanítóként nem volt rálátása a mezőgazdasági munkára. Ennek ellenére az mtsz nagyon jó eredményeket ért el. Néhány év eredményes munka után visszament az iskolába tanítani. Már ekkor foglalkozott Batiz község történetének a megírásával.

1989-ben már nem volt semmilyen pártfunkciója, csupán annyi, hogy az iskolában ő volt a párt alapszervezetének a titkára. A változások éjszakáján összegyűltek az emberek, hogy megalakítsák a Nemzeti Megmentési Front helyi szervezetét. Hívták Bondici-ot is, aki nem tudta, hogy mint volt kommunistával akarnak vele leszámolni vagy más céljuk van. Megvolt a gyűlés, amelyiken megválasztották polgármesternek. Alakultak a pártok, minden párt nyomást gyakorolt rá, hogy iratkozzon be, de megpróbált megmaradni függetlennek. Szeptemberben behívatta Cornel Morar akkori prefektus, hogy ha nem iratkozik be a kormánypártba, lecserélik. Megtörtént a csere, Bondici alpolgármester lett 1992-ig. Ekkor volt az első választás, amikor polgármesterré választották és polgármester volt 2004-ig. Bondici Miklós életútja és Batiz községnek erre az időszakra eső története ismerhető meg ebből a könyvből, melynek bemutatója május 10-én 16 órakor Batizon, a multifunkcionális teremben lesz.

 

Elek György