Egy nyolcéves kislány Kína legfiatalabb tüdőrákos betege, betegségét egyértelműen a környezeti ártalmak, a levegőszennyezettség következményének tekintik - jelentette helyi forrásokból a China News Service kedden.
A Csiangszu tartományban élő kislány egy forgalmas út mentén lakott, ahol a levegő nagymértékben tartalmaz különböző szennyező anyagokat, magas a 2,5 mikron vagy annál kisebb átmérőjű porszemcsék koncentrációja - közölte a kínai hírügynökséggel Feng Tung-csie, a tartományi rákkórház orvosa.
Az eset ismét ráirányította a figyelmet a helyzet súlyosságára, amelyre korábbi statisztikai adatok már figyelmeztettek. Ezek szerint például Pekingben 2001 és 2010 között 56 százalékkal nőtt a tüdőrákban elhunytak száma. A főváros hivatalos adatai szerint a férfiak körében ez a vezető daganatos halálozási ok.
Az elmúlt három évtizedben Kínában 465 százalékkal nőtt a tüdőrák miatti halálozási arány. Az egészségügyi minisztérium adatai szerint évente körülbelül 600 ezer ember hal meg e betegségben. A kínai sajtóban megjelent egészségügyi szakvélemények szerint a tüdőrákos megbetegedések növekedését a következő húsz-harminc évben sem fogják tudni megállítani a légszennyezettség miatt.
Az egészségügyi világszervezet (WHO) rákkutató ügynöksége a múlt hónapban hivatalosan is kinyilvánította, hogy a levegőszennyezettség és az ipari füst egyértelmű okozója a tüdőráknak. Ez Ázsia leggyakoribb rákbetegsége.